Görüntülemeyle kişiye özel ağrı tedavisi

Bilim insanları ağrı çeken kişinin beyninde neler yaşandığını, ne kadar ağrı çektiğini ve tedaviye ne derece yanıt verdiğini görüntülemeyi başardı.

Görüntülemeyle kişiye özel ağrı tedavisi

 

 

"Ağrıyı çeken bilir" sözü geçmişte kalmak üzere... Son araştırmalara göre Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (fMRI) ile ağrı çeken kişinin beynindeki işlevler objektif olarak görüntüleniyor; kişinin ne kadar ağrı çektiği, tedaviye nasıl yanıt verdiği ve kişiler arası ağrı eşiği farklılıkları belgelenebiliyor.
Colorado Üniversitesi'nden Dr. Tor D. Wager ve ekibi, uzun süredir devam eden çalışmalar sonunda beynin ağrıya verdiği tepkiyi görüntüledi ve ağrının objektif olarak ölçülmesiyle ilgili sonuçları da geçen aylarda açıkladı. Çalışmada (fMRI yöntemi kullanılarak, kişilerin ağrıya verdikleri yanıtların fotoğrafları çekildi. Morfin bazlı ağrı kesici kullanıldığında ağrıları azalanların beyin fotoğraflarında da görüntünün yok olduğu belgelendi.
Yöntem ile bilinci açık olmayan kişilerin ağrısını belirlemekte objektif olarak ölçüm yapabilmesi amaçlanıyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Prof. Dr. Ayşen Yücel, "Merkezi sinir sistemi görüntülemeleriyle ilgili çalışmalar bilinmeyen mekanizmaları ağrıyı ölçebilmek için yapılıyor" dedi.

BEYNİN HARİTASINI ÇIKARIYOR
ASM Radyoloji Uzmanı Dr. Murat Dökdök ise bu yöntem ile beynin nasıl çalıştığı, hangi bölgelerin, hangi durumlarda, hangi işlevler için etkili olduğunun incelendiğini belirtti. Dr. Dökdök, "MR cihazı kullanılarak yapılan bu görüntüleme tekniğinde, beyin toplardamarlarındaki oksijen seviyelerinin değişkenliğine göre o bölgenin aktivitesi hakkında fikir sahibi olunuyor'' dedi. fMRI çalışmalarının klinik kullanıma girmesi halinde ağrı görüntülemenin yanı sıra tanı yöntemi, hatta ağrı ölçüm yöntemi olarak da kullanılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Ayşen Yücel, "Yöntem kişiye özel tedavi planlamasında da kullanılabilir" dedi. Depresyonlu hastalar ile kronik ağrısı olan hastalardaki görüntülerin birbirine fazlasıyla benzediğini anlatan Prof. Yücel, fMRI yönteminin ağrı dışında, psikiyatride de kullanılabildiğini söyleyerek "Hasta ağrı çektiğini söylüyor ancak hekim bunu bilemiyor" dedi. Bu tedaviyle kronik ağrı hastasının doğru tedavide olup olmadığı da tespit edilebilecek.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

Kiraz Mevsimi 4. bölüm fragmanı izle Güzel Köylü 5. bölüm full izle, 23 Temmuz 2014 Ruhumun Aynası 3. bölüm full izle, 22 Temmuz 2014 Güllerin Savaşı 3. bölüm full izle, 22 Temmuz 2014 Güllerin Savaşı 3. bölüm fragmanı izle Güneşi Beklerken 54. bölüm fragmanı izle (Güneşi Beklerken finali) Ulan İstanbul 5. bölüm full izle, 21 Temmuz 2014 Kaçak Gelinler 5. bölüm full izle, 21 Temmuz 2014 Seksenler 116. bölüm full izle, 18 Temmuz 2014 Güneşi Beklerken 53. bölüm 2. fragmanı izle Kiraz Mevsimi 3. bölüm full izle, 18 Temmuz 2014 Diğer Yarım 5. bölüm full izle, 18 Temmuz 2014 Kocamın Ailesi 3. bölüm full izle, 17 Temmuz 2014 Kardeş Payı 19. bölüm full izle (Kardeş Payı 19. bölüm fragmanı) 17 Temmuz 2014 Kiraz Mevsimi 3. bölüm fragmanı izle Seksenler 114. bölüm full izle, 16 Temmuz 2014 Ruhumun Aynası 3. bölüm fragmanı izle Ulan İstanbul 5. bölüm fragmanı izle Güzel Köylü 4. bölüm full izle, 16 Temmuz 2014 Güneşi Beklerken 53. bölüm fragmanı izle Ruhumun Aynası 2. bölüm full izle, 15 Temmuz 2014 Güllerin Savaşı 2. bölüm full izle, 15 Temmuz 2014 Pis Yedili 102. bölüm ne zaman yayınlanacak? Pis Yedili dizisi bitti mi? Kaçak Gelinler 5. bölüm fragmanı izle