Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Google Piri Reis'i doodle'ladı

Google, dünyaca ünlü Osmanlı-Türk denizci ve haritacı Piri Reis'i bugün için hazırladığı doodle ile andı. Amerika kıtalarına ait haritalarıyla dünya çapında üne kavuşan Piri Reis, Güney Amerika'yı gösteren haritasının 500'üncü yıldönümünde Google'ın ana sayfasına taşındı. UNESCO, 2013'ü Piri Reis'in Dünya Haritası'nın 500'üncü yılı olarak ilan etmişti.

Google Piri Reis'i doodle'ladı

Osmanlı İmparatorluğu'nun 15'inci ve 16'ıncı yüzyılda en önde gelen amirallerinden biri olan Piri Reis, Güney Amerika'yı gösteren dünyaca ünlü haritasının 500'üncü yılında Google'ın ana sayfasında anıldı.

Piri Reis, 1492'de keşfedilen Yeni Dünya'ya ait olan ilk haritasını, Miladi takvime göre 1513 yılının muharrem ayında tamamladı. 1513'ün muharrem ayı, 9 Mart ile 7 Nisan tarihleri arasına denk geliyor. Buradan yola çıkarak UNESCO 2013'ü Piri Reis haritasının 500'üncü yılı ilan ederken, haritanın tamamlandığı tarih kabul edilen 7 Nisan, Google tarafından özel bir doodle ile anıldı.

Piri Reis, 1513 ve 1528 yıllarında Amerika kıtalarına ait dünya haritaları ve Kitab-ı Bahriye adındaki kitabıyla tarihte önemli bir yer edindi. Piri Reis'in en önemli eseri ve bugün üzerindeki tartışmalar son bulmayan eseri ise kuşkusuz 1513 yılında çizdiği Güney Amerika haritasıydı.
AMERİKA'NIN İLK HARİTASI
Kristof Kolomb'un Yeni Dünya'a 1492'de adım atmasının ardından Amerika kıtalarını ve Atlantik'teki adaları teker teker keşfetmeye başlayan Avrupalı denizciler, Ferdinand Magellan'ın 1519'da başladığı seferlere kadar Güney Amerika'nın ucuna kadar inmemişti. Ancak Piri Reis'in 1513 yılında hazırladığı harita, Güney Amerika kıyılarını mükemmel bir detayla gösteriyordu. Piri Reis, 1527 yılında Padişah Yavuz Sultan Selim'e sunduğu harita sayesinde Kaptan-ı Derya (amiral) rütbesine yükselmişti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!