Google drone konusunda geri adım attı!

Bir süre önce Google'ın ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ile işbirliği içerisinde askeri insansız hava aracı projesi yürüttüğü duyurulmuştu. Ancak Nisan ayında, Google çalışanları tarafından bu ortak proje ciddi bir şekilde protesto edilmişti. Son alınan duyumlara göre ise Google drone projesi, bu protestolar sonucu rafa kalkmış gibi görünüyor.

Google drone konusunda geri adım attı!

Adını Project Maven olarak duyuran bu drone projesi, İHA'ları analiz etmek için yapay zeka ve görüntü tanıma teknolojisini sağlıyordu. Proje, askeri kaynaklara ve Pentagon'a Google tarafından her türlü maddi ve teknik yardımı içeriyordu. Ancak Google çalışanları savaş teknolojileri içeren bu projede yer almaktan oldukça rahatsız oldu. Google ise bu drone projesinin kesinlikle silah geliştirme amaçlı olmadığını açıklamıştı.

Binlerce Google çalışanı, yönetime mektup yazmıştı!

Nisan ayında 3 binden fazla Google çalışanı ortak bir bildiri hazırlamış ve Google yönetimine göndererek rahatsızlıklarını bildirmişlerdi. Çalışanlar "Google'ın savaş içerisinde olmaması gerektiğine inanıyoruz" şeklinde bir açıklama yapmışlardı. Google Cloud CEO'su Diane Greene, yaptığı son açıklamada çalışanların tepkilerine kayıtsız kalmadıklarını söyleyerek projenin sözleşme bitim tarihinde yenilenmeyeceğini ifade etti.

Google drone projesi için çalışanlarını dinledi!

Greene, "Project Maven için Pentagon ile 18 aylık bir sözleşme imzalamıştık. 2019 yılının Mart ayında sona erecek bu anlaşmayı daha fazla uzatmayacağız.Maven için artık bir geliştirme olmayacak." diyerek tartışmalara son noktayı koydu. Çalışanlarının rahatsızlığını görmezden gelmeyen Google'ın bu tutumu için bakalım Pentagon ne diyecek?

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!