Google'dan Müzeyyen Senar Doodle'ı

Bugün Müzeyyen Senar'ın 100. doğum günü. Ünlü isimlerin doğum günlerinin unutmayan Google, Müzeyyen Senar'ı da Doodle ile anıyor. İşte Müzeyyen Senar hakkında tüm merak edilenler...

Google'dan Müzeyyen Senar Doodle'ı

Türk müziğinin en güçlü seslerinden biri olan Müzeyyen Senar 100 yaşında. 97 Yaşında vefat eden Müzeyyen Senar'ı Google da unutmadı. Google, Müzeyyen Senar'a 100. doğum gününde anasayfasında Doodle ile yer verdi.

MÜZEYYEN SENAR'IN HAYAT HİKAYESİ

97 yaşında hayata gözlerini yuman Müzeyyen Senar, 1918 Bursa - Keles'te doğdu. Müzikle genç yaşta tanıştı. Eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü sesi dikkat çeken Müzeyyen Senar'ın ünü yayıldıkça hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da Senar'a dersler verdi.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Müzeyyen Senar, Perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitleler tarafından tanındı. Onu dinlemeye gelenler arasında 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu. Dervişzâde, Senar'ı gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına dahil etti.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!