Google Asistan silah kullandı!

Google I/O 2018 etkinliğinde yeni özellikleriyle tanıtılan Google Asistan, yapay zeka alanındaki uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Yapay zekanın insanlar için tehlikeli olup olmadığının tartışıldığı bugünlerde, ABD'li bir sanatçıdan ilginç bir deney videosu geldi.

Google Asistan silah kullandı!

Google Asistan, silahı kullanmak için basit bir düzenek kullandı! 

Bu yapay zekanın insanlık için bir tehdit olduğunu savunan Alexander Reben, sanatçılığı ile teknolojiyi bir araya getirerek bu konunun önemine dikkat çekmek amacıyla ilginç bir deney videosu çekti. 

Rebel, standart karbondioksit tüplü havalı tabanca ve silahın tetiğini çekmek için elektriği ileten TP-Link marka akıllı prizden faydalandı. Ayrıca tetiği çekmesi için gereken yapay zeka yazılımı olarak da Google Asistankullandı. Düzenek hazırlandıktan sonra "OK, Google" diyen sanatçı Google Asistan'ı çalıştırdı ve ardından "Silahı çalıştır" komutuyla silahın tetiğini hiç dokunmadan çektirdi.

Burada Google'ın yapay zeka yazılımı yerine, Amazon Echo veya başka bir yapay zeka destekli asistanı da kullanabileceğini belirten Reben, aslında başka bir noktaya dikkat çekmek istedi. Yapay zekayı tetikleyen her ne kadar bir insan olsa da, yapay zeka karşısındakinin masum mu yoksa düşman mı olduğunu ayırt edemiyor. Bu basit düzenek ile aslında savaş sırasında yapay zekalı robot orduların, karşılarındakinin sivil mi yoksa saldırgan mı olduklarını muhakeme etmeden öldürebileceklerini gösteriyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!