Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Gömlek, pantolon satarak rekabet edemeyiz'

Türkiye sadece bildik gömlek pantolon satarak dünya piyasalarında rekabet edemez. Mutlaka markalarımız olacak.

'Gömlek, pantolon satarak rekabet edemeyiz'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un, Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ufuk Bayraktar ve dernek yönetim kurulu üyelerini kabulü, AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşti. Türkiye'nin, makro ekonomik dengelerini oturtarak istikrara kavuştuğunu vurgulayan Kurtulmuş, "AK Parti iktidarının ilk 10 yıllı, bu anlamda Türkiye'deki ekonomik yapının temel dinamiklerini oturtturma bunları da bir dengeye kavuşturmak için geçirilmiş bir 10 yıldır. Şimdi ikinci 10 yıl, 2013-2023, yeni vizyonla bu genel dengeleri tutarak makro başarıları mikro başarılarla taçlandırma dönemidir" dedi. ARGE'yi artırmak için gayret gösterdiklerini vurgulayan Kurtulmuş, "Türkiye'nin orta sınıfının güçlendirilmesi, yine bu makro başarıların kalıcı halde olması ve kalıcı isktikrarın sürdürülmesi için zorunludur. Alt gelir gruplarının alım gücünün artırılması, bir takım vergi politikaları, sosyal yardımlar, sosyal destekmelerle, sosyal politikalarla alt gelir gruplarının desteklenmesi de zorunludur" diye konuştu. Neoliberal politikaların artık iflas ettiğini savunan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

GÖMLEK-PANTOLONLA OLMAZ

Türkiye sadece bildik gömlek pantolon satarak dünya piyasalarında rekabet edemez. Mutlaka markalarımız olacak. Mutlaka her sektörde dünya ölçeğinde tanınan Türk markaları olacak. Bunun için inavasyona, ARGE'ye olağanüstü yatırımlar yapacağız. Böylece yeni bir ruhla yeni büyük bir kalkınma ruhuyla 10 yıl içerisinde bugünden tezi yok Türkiye'nin her yerinde üretime dayalı ekonomik sistemi inşallah gerçekleştireceğiz.

OBAMA SÖYLEDİĞİMİZ ALANLARA ODAKLANIYOR

1980'den sonra meseleyi sadece para ve faiz politikalarını yöneterek dünya ekonomisini yönetmek şeklinde algılayan neoliberal tezler artık iflas etti. Bu neolibarel tezler, dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde ekonomik krizlerin kaynağı olmuştur. Onun için ABD'de Sayın Obama, ikinci döneminde, bizim bu söylediğimiz alanlara odaklanıyor yani orta direği güçlü bir Amerikan ekonomisi, üretim kabiliyeti güçlü bir Amerikan ekonomisi. Sadece bir takım makro değerlerin iyi olması yetmiyor. Mutlaka mikro düzeyde üstün üretim gücüne, üstün rekabet gücüne, üstün ihracat kabiliyetine sahip olmamız gerekir.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!