Gökçek 'Gezi'nin kitap okuyan adamı'na tazminat ödeyecek

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gezi Parkı eylemlerinde polislere kitap okuduğu için 'Gezi'nin kitap okuyan adamı' olarak bilinen Hasan Hüseyin Karabulut'a 1000 lira tazminat ödeyecek.

Gökçek 'Gezi'nin kitap okuyan adamı'na tazminat ödeyecek

Gezi Parkı eylemleri sırasında polise kitap okuduğu fotoğrafıyla bilinen Hasan Hüseyin Karabulut, 'Kişilik haklarına saldırdığı' gerekçesiyle açtığı davada eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i tazminat ödemeye mahkum etti.

Ankara'da 13 Mart 2016'da meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenlerden birinin yakını olduğu belirtilen Cemal Deveci, televizyon kanallarına çıkarak katliamı protesto etmiş, "Başkanlığınız da sarayınız da batsın" demişti.

Dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Twitter hesabından Hasan Hüseyin Karabulut'un Gezi Parkı eylemleri sırasında polislere kitap okuyan fotoğrafını paylaşarak altına, "İşler güçleri provakasyon... Nerde istismar edilecek bir olay var adam orada... Yuh ulan sana" ifadesini kullanmıştı.

Twitter'da fotoğraflarının paylaşıldığını ve söylemediği sözlerin kendisi tarafından söylenmiş gibi gösterildiğini belirten Karabulut, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Melih Gökçek'e 2.500 TL'lik manevi tazminat davası açtı.

GÖKÇEK'İN AVUKATI 'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ' DEDİ

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dün görülen duruşmada Karabulut'un avukatı Eren Can, müvekkilinin kişilik haklarının zedelendiğini, bu nedenle de davanın kabul edilmesini istedi.

Gökçek'in avukatı ise, müvekkilinin A Haber ve Sabah gazetesinde yayınlanan haberlerden sonra davaya konu paylaşımı yaptığını, bu durumunda ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını savundu.

Duruşmayı karara bağlayan mahkeme, Gökçek'in Karabulut'a 1000 TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!