Göğüs ağrısının sebebi bacaktaki pıhtı olabilir

Uzun süre hareketsiz kalmak, bacak damarlarındaki kanın pıhtılaşmasına yol açıyor. Yerinden kopan pıhtı akciğere ulaşarak ölüme sebep oluyor

Göğüs ağrısının sebebi bacaktaki pıhtı olabilir

Ülkemizde her yıl 30 bin kişinin toplardamarlardaki pıhtılaşma sebebiyle hayatını kaybettiğini biliyor musunuz? Karında, bacaklarda ve kollarda gelişen pıhtı erken teşhis edilmezse bulunduğu yerden kopup akciğere ulaşarak ölüme yol açabiliyor.

Derin Ven Trombozu (DVT) olarak adlandırılan hastalığın herkesin başına gelebileceğini söyleyen Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Rüçhan Akar "Uzun süre yatak istirahati gereken ameliyatlar, kemik kırıkları, gebelik ve lohusalık dönemi, uzun süre hareketsiz kalmayı gerektiren uçak ve otobüs yolculukları sırasında bacak damarlarımızda pıhtı oluşabilir. Ölümle sonuçlanabilen bu hastalık erken fark edilirse tedavi edilebilir" dedi.

MEME KANSERİNDEN DAHA ÖLDÜRÜCÜ

Kalp ve damar hastalıklarından kaynaklı ölümlerin dörtte birinin damarlarda oluşan pıhtı sebebiyle gerçekleştiğine dikkat çeken Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Pulmoner Hipertansiyon ve Pulmoner Tromboemboli Tedavileri Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Gökçen Orhan "Pıhtı, dünyada en fazla ölüme yol açan hastalıktır. Meme ve akciğer kanserlerinden ölenlerin toplamından fazla ölüme sebebiyet verir. Yapılan istatistiklere göre pıhtı yüzünden Türkiye'de her sene yaklaşık 30 bin kişi hayatını kaybediyor ve bu sayının iki katı kadar insanımız pıhtı atmasına bağlı kronik hastalıklarla hayatını sürdürmek zorunda kalıyor" dedi. 

YAŞLILAR RİSK ALTINDA 
Genetik kan hastalıkları olanların ve kanser hastalarının DVT açısından risk grubunda olduğuna işaret eden Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Cengiz Köksal "Yaş ilerledikçe DVT riski artar. Genetik olarak kan pıhtılaşma hastalığı olan kişilerde, kanser hastalarında, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, büyük fiziksel travmaya maruz kalıp uzun süreli hareketsizliğe mahkûm olanlarda daha sık görülür. Geçmişinde DVT olanların ileride de DVT olma riski daha yüksektir. Ayrıca, uzun süreli hareketsiz hava veya kara seyahatlerinde de DVT riski daha yüksektir"diye konuştu.
DVT teşhisinin ultrasonla konulduğunu söyleyen Prof. Dr. Cengiz Köksal, tedavide kan sulandırıcı ilaçların kullanıldığını, kan sulandırıcı ilaç kullanması yasak olan hastalarda akciğere pıhtı atmasını önlemek için tıkanan damarın üst kısmına filtre konulduğunu belirtti. 
Ağır vakaların bacak kesilmesine kadar gittiğini anlatan Prof. Dr. Köksal, DVT geçiren hastalarda yıllar sonra bile bacaklarda sürekli şişme, ağrı, varisler, ciltte lekelenmeler ve hatta yaralar görülebileceğini söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!