Göçmen çocuklar en geç bir ay içinde iade edilecek

Federal Bölge Mahkemesi, ailelerinden zorla ayrılıp toplama kamplarında tutulan çocukların en geç 30 gün içinde ebeveynlerine verilmesine hükmetti.

Göçmen çocuklar en geç bir ay içinde iade edilecek

ABD'nin California eyaletinde mahkeme ABD Başkanı  Donald Trump'ın kararıyla göçmenlik merkezlerinde alıkonulan mülteci çocukların  en geç 30 gün içinde ailelerine iade edilmesine karar verdi. 

ABD Federal Bölge Mahkemesi Yargıcı Dana Sabraw, Amerikan Sivil  Özgürlükler Birliğinin annesinden ayrılarak göçmenlik merkezinde alıkonulan 7  yaşındaki Kongolu kız çocuğu ile annesinden ayrılan 14 yaşındaki Brezilyalı erkek  çocuğunun velilerine iadesi için Trump yönetimine açtığı dava sonuçlandı.

Yargıç Sabraw, 7 yaşındaki çocuğun 14 gün içinde, 14 yaşındaki çocuğun  ise 30 gün içinde ailelerine iade edilmesine hükmetti.

Sabraw, kararın benzer vakalara emsal oluşturması için ulusal tebligat  yayımladı. Tebligatta 14 yaşından küçük çocukların en az 14 gün içinde, 14  yaşından büyük, 18 yaşından küçük olan çocukların ise en az 30 gün içinde  velilerine iade edilmesi talep edildi.

Trump yönetiminin kurduğu göçmenlik merkezlerinde birkaç hafta içinde  2 binden fazla çocuk ailelerinden ayrılmıştı. Trump geçen hafta yayımladığı yeni  başkanlık kararnamesiyle ailelerin ayrılmasına son vererek ebeveynlerle  çocukların aynı yerde tutulması talimatını vermişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!