Gizli kameralardan kaçmak mümkün

Japon bilim insanlarının geliştirdiği "mahremiyet siperliği" adı verilen bu gözlükle gelecekte kamusal alanlara yerleştirilen ve tartışmalara yol açan gizli kameralardan kaçmak mümkün olacak. Siperliğin yaydığı kızılötesi ışınlar yüz tanıma teknolojilerini etkisiz hale getiriyor.

Gizli kameralardan kaçmak mümkün

Siperliği geliştiren ekibin başkanı, Japonya Ulusal Enformatik Enstitüsü'nden Isao Echizen, siperliğin gizli kameralar tarafından fark edilmek istemeyen herkes tarafından kullanılabileceğini belirterek, "Gizli çekilen fotoğrafların neden olduğu mahremiyet ihlallerine engel olmak için bazı önlemler alınması gerekiyor" dedi.


Şeffaf plastikten yapılan siperlik kızılötesi ışınlar yayarak kameraların kafasını karıştırıyor. Echizen bu teknolojinin kameranın algısını bozmak için yeterli olduğunu savunuyor.

YÜZ TANIYAN GÜVENLİK KAMERALARI KRİZ ÇIKARDI
Ancak insanların yüzlerinde ışıklar saçan büyük bir plastik gözlükle dolaşması, "Gizli kameralardan kaçarken bu kadar dikkat çekmek niye?" sorularını da akla getiriyor.

Echizen ise gözlüklerin güneş gözlüğü ya da basketbol kepi kullanarak yüz kapatma gibi ilkel tekniklerden çok daha faydalı olduğunu savunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!