Gizli kamera çılgınlığı

Ne tavandaki duman detektörü ne de odanın duvarında ki oda spreyi gizli kameraların hızla yaygınlaşmasıyla artık göründüğü kadar "masum" değil. En az bir saatten başlayan gizli kayıt özellikleriyle internette satılan ürünlerin fiyatları farklı kampanyalarla 1 TL'den başlıyor. Gizli kameraların satışında bir yasak ise bulunmuyor.

Gizli kamera çılgınlığı

 

ARTIK baktığımız her hangi bir nesnenin "bizi görüp görmediğinden" emin olmadığımız bir dönemde yaşıyoruz. Daha önce sadece filmlerde büyük bir hayretle ve ilgiyle izlenen gizli kameralar, bugün özellikle internet sitelerinde "1 TL"den başlayan fiyatlarla satılıyor. Kahve zinciri Starbucks'ın Bebek şubesinde en son yaşanan skandal, cep telefonlarının da birer gizli kamera olarak kullanıldığının göstergesi oldu. Bir yandan güvenlik amacıyla bir yandan ise kötü niyetle kullanılan gizli kameraların çeşitleri adeta insanların hayal dünyasıyla sınırlı oluyor.

GİZLİ ÇEKİM SKANDALI

Starbucks'ın en kalabalık yerlerinden olan Bebek Şubesi'nde geçtiğimiz günlerde yaşanan büyük skandal gözleri yeniden gizli kayıtlara çevirdi. Starbucks'ın bir çalışanı kadınlar tuvaletine kendi cep telefonunu koyarak tuvalete girenleri kameraya aldı. Uzmanlar, kamera ve çekim özellikleri giderek artan cep telefonlarının kayıt özelliklerinin giderek gelişmesine dikkat çekerek, "Gizli kameralara artık her yerden ulaşılabiliniyor. İnsanlar çok cüzi fiyatları bu cihazlara sahip olabiliyorlar. Ancak cep telefonları da aynı zamanda hepimizin cebinde duran bir kayıt cihazı" değerlendirmesini yapıyor.

HER BİRİ FARKLI KONSEPT

İnternet sitelerinde farklı farklı çeşitlerde satışa sunulan gizli kameralar adeta filmlere taş çıkartıyor. Her geçen gün farklı bir cihazın içine yerleştirilen gizli kameraların cihazlara monte edilip satılan modelleri arasında, hesap makinesinden araba anahtarına, hafıza kartından DVD oynatıcıya, düğmeden anahtarlığa kadar çok farklı şekillerde satılıyor. Üretici firmalar bu monte ürünlerin yanı sıra gelen talebe istenilen her şeyin içene gizli kamera yerleştirerek üretebiliyor. En dikkat çekmeyen ürünler arasında gözlük, oda spreyi ve duman detektörü yer alıyor. Fiyatlar kayıt sürelerine ve cihazın özelliklerine göre 1 TL'den başlayıp 200 TL'ye kadar çıkıyor. Bilim ve teknoloji alanındaki hızlı gelişmeler bireylerin özel hayatına müdahale edilmesini de kolaylaştırıyor. Özel hayatın gizliliği hakkı, teknolojinin gelişmesine paralel olarak yeni yasal düzenleme ihtiyacı doğruyor.

Kamerayı bulan detektörler iş başında

ÖZELLİKLE kamuoyunda gündeme gelen gizli kamera kayıtları nedeniyle, bu cihazları tespit eden ürünlerde büyük ilgi görüyor. Kablosuz yayın yapan tüm kameraları böcek tespit ederek renkli ekranında gösteren detektörler, frekans göstergesi sayesinde yayının hangi frekansta olduğunu ekrana dijital olarak yansıtıyor. Gizli kameralarla birlikte böcek diye tabir edilen dinleme cihazlarının tespiti içinde kullanılan detektörler ortalama 90 TL fiyata satılıyor. Firma yetkilileri gündeme düşün her kamera skandalının ardından satışlarda önemli artışların yaşandığını söylüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Muhteşem Yüzyıl 132 Bölüm - Ölüm karşınızda titreyecek Sultanım
Selim'e itaat - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Sultan Süleyman'ın yüreğini dağlayan haber - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Güneşi Beklerken 41. bölüm 2. fragmanı izle 20 Nisan 2014
Güneşi Beklerken 41. bölüm fragmanı izle 20 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm 2. fragmanı izle 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Nasihatlar - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Defne'ye sürpriz - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Sinyora'dan Özür - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Kardeşler nasıl barışacak? Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Hürrem'in acıları - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Nurbanu çok zor durumdadır - Muhteşem Yüzyıl son bölüm full izle, 16 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm fragmanı izle 18 Nisan 2014
Gölgedekiler 1. bölüm full izle, Gölgedekiler yeni bölüm izle, 17 Nisan 2014
Gölgedekiler 1. bölüm fragmanı ve özeti izle
Çalıkuşu 26. bölüm full izle, Çalıkuşu son bölüm seyret, 17 Nisan 2014
Çalıkuşu 26. bölüm fragmanı ve özeti izle 17 Nisan 2014
Umutsuz Ev Kadınları 137. bölüm full izle, Umutsuz Ev Kadınları son bölüm fragmanı, 17 Nisan 2014
Aramızda Kalsın 28. bölüm full izle, Aramızda Kalsın son bölüm fragmanı seyret, 17 Nisan 2014