Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Girişimcilerin hayalleri gerçek oluyor

TÜBİTAK tarafından teknogirişimcilere hazırlanan 550 bin liralık hibe destekli ''1512 Bireysel Girişimcilik Destek Programı''nın ilk aşamasını geçen girişimciler belli oldu.

Girişimcilerin hayalleri gerçek oluyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün,  yaptığı açıklamada, TÜBİTAK'ın 1512 Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı'nın birinci aşama başvurularında kazananların belli olduğunu bildirdi.

Ergün, programa yapılan 745 iş fikrinden 451'inin ikinci aşama başvurusu yapmaya hak kazandığını kaydetti.

Ergün, kazanan iş fikirlerinin yüzde 33'ünün bilişim teknolojileri, yüzde 19'unun elektrik-elektronik, yüzde 18'inin biyoteknoloji, yüzde 12'sinin makina-imalat, yüzde 10'unun ulaştırma, savunma, enerji, tekstil ve yüzde 8'inin malzeme, metalürji ve kimya alanından olduğu kaydetti.

Bakan Ergün,şimdi buradan girişimci gençlerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum: ''Biz Bakanlık ve ilgili kuruluşlarımızla birlikte, sizin yenilikçi fikirlerinizi çok önemsiyoruz ve bu fikirlerinize de çok ciddi destekler veriyoruz. Hiçbir tereddüte girmeden gelin bizim destek programlarımıza başvuru yapın. Bu ülkenin gelişmesi sizin yenilikçi fikirlerinizin uygulamaya geçmesinden geçiyor. Biz inanıyoruz ki, ülkemizde gerekli yenilikçi iklim oluşturulunca, bizim ülkemizden de Bill GATES'ler, Steve JOBS'lar çıkacaktır.''

-Kazanan girişimcilerin yüzde 66'sı 30 yaşın altında-

İş fikirleri arasında akıllı video içeriği arama motorundan, toplu taşımaya yönelik İnternet tabanlı akıllı uygulamalar ile bina baskını, bomba imha gibi uygulamalarda kullanılabilecek mobil robota kadar yenilikçi fikirler yer alıyor.

-İkinci aşamada girişimcileri neler bekliyor?-

14 Haziran 2012'de başlatılan TÜBİTAK 1512 Programı ile girişimcilerin şirketleşmemiş iş fikirleri desteklenmeye başlanmıştı.

Birinci aşamayı geçmeye hak kazanan girişimcilere, ikinci aşamada eğitim ve iş rehberi (mentor) desteği verilerek iş planı hazırlamaları kolaylaştırılacak. İş planı hazırlayan girişimci, TÜBİTAK'a başvurarak programın ikinci aşamasına devam edebilecek. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!