Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gıpta ile izleniyoruz

OECD Bakanlar Konseyi toplantısı için Paris'te bulunan Başbakan Yardımcısı Babacan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin OECD ülkeleri tarafından gıpta ile izlendiğini söyledi.

Gıpta ile izleniyoruz

Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) yıllık bakanlar konseyi toplantıları için Paris'te bulunan Ali Babacan, Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

OECD'nin bu yılki toplantılarının ana temasında insan unsuru bulunduğunun altını çizen Babacan, "Özellikle istihdam, insan hakları konusundaki yaklaşımlar ve tabi ki güven. Aslında burada konuşulan konuların pek çoğu Türkiye'de özellikle son kriz döneminde ağırlık verdiğimiz konular" diye konuştu.

Babacan, Türkiye'de işlerin iyi gitmesinin bu unsurların ön plana çıkarılmasından kaynaklandığını ifade ederek, pek çok ülkenin sıkıntı yaşadığı bir dönemde, Türkiye'nin oldukça iyi olduğunu vurguladı. Babacan, "Bir yandan da dünyadaki problemlerin ne kadar yoğun bir şekilde devam ettiğini gördüğümüz zaman da çok dikkatli ihtiyatlı olmamız gerektiği bir kez daha ortaya çıkıyor" dedi.

Türkiye'yi gıptayla izliyorlar

Ali Babacan, Türkiye'de son dört yılda, 4 milyon 800 bin kişilik ilave istihdam oluşturulduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Bu tek başına bu rakam bile OECD ülkelerini şaşırtacak, gıptayla Türkiye'yi izlemelerini sağlayacak bir rakam. Öte yandan Türkiye'deki büyüme hızı, enflasyonla mücadelede sağladığımız başarı, Türkiye'nin kamu borcu düşerken, büyümeyi sağlayabilmesi, bütün bunlar burada takdir topluyor."

Büyüme ve istihdam için güven çok önemli

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, büyüme ve istihdam için güven unsurunun çok önemli olduğunu belirterek, "Güven inşa etmek zaman alır ama dikkat edilmezse kaybetmek de çok hızlı ve kolaydır" dedi.

Babacan, birçok ülkenin, gelecek 4-5 ay içinde tasarruf veya büyüme arasında seçim yapmak zorunda kalacağı uyarısında da bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!