Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gezi'ye pedallı destek

İZMİR'den yola çıkan Karşı Bisiklet grubu, bu kez Gezi eylemlerine destek için İstanbul'a karayolu ile hareket etti. Gece Balıkesir'e gelen ve kendilerini "Bisikletle Olaylara Müdahale Anlayışı" (BOMA) olarak tanıtan grup adına açıklama yapan yönetmen Funda Akbulut, "Amacımız Gezi direnişini farklı eylemlerle zenginleştirmek. Bunun için her gün yaklaşık 90 kilometre pedal basıyoruz" dedi.

Gezi'ye pedallı destek

 

Geçen Salı günü sabah saatlerinde Konak İskele Meydanı'ndan İstanbul'a hareket eden grup ilk gün Akhisar'da geceledi. 90 kilometre pedal çeviren grup saat 23.00'de Balıkesir'e ulaştı. Karşı Bisiklet Grubu üyeleri, Balıkesir Demokrasi ve Emek Güçleri Platformu üyeleri tarafından 75'inci Yıl Şehitler Parkı'nda alkışlarla karşılandı. Kendilerini "Bisikletle Olaylara Müdahale Anlayışı" (BOMA) olarak tanıtan grup adına kısa bir konuşma yapan Yönetmen Funda Akbulut, "Biz Gezi direnişine destek olmak için bisiklet kullanmayı seven altı kişiyle yola çıktık. Amacımız Gezi direnişini farklı eylemlerle zenginleştirmek. Bunun için her gün yaklaşık 90 kilometre pedal basıyoruz. Bugün halka ait olan parkları, meydanları, dağları, denizleri, dereleri satan ve doğal yaşamı yokeden hükümet uygulamalarının son bulmasını istiyoruz. Cumartesi günü Mudanya'dan İstanbul'a geçeceğiz. Forumlara katılacağız. Galatasaray Lisesi önünde tutuklu ailelerin toplantısına destek vereceğiz. Pazar günü de otobüsle İzmir'e döneceğiz" dedi.

SLOGAN ATTILAR

Karşı Bisiklet grubu üyeleri ve Balıkesir'de onları karşılayanlar "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları attı. Balıkesir Demokrasi ve Emek Güçleri Platformu Başkanı Behiç İstanbulluoğlu, "Karşı Bisiklet'i Balıkesir'de ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizde Balıkesir'de Gezi için çeşitli eylemler yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Karşı Bisiklet Grubu'nun bu farklı, anlamlı ve önemli eylemini destekliyoruz" diye konuştu.

CUMARTESİ GÜNÜ İSTANBUL'DA OLACAKLAR

Grup yarın sabah saat 07.30'da Mustafa Kemalpaşa'ya hareket edecek. Karşı Bisiklet'in yolculuğu 4'üncü gün 12 Temmuz'da Mudanya ile sürecek. Grup 5'inci gün olan cumartesi günü Mudanya'dan İstanbul Kabataş'a deniz otobüsüyle geçecek ve Kabataş'tan Taksim'e pedal çevirecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!