Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gezi Parkı olayları otomotiv ihracatını etkilemedi

TAŞIT Araçları Yan Sanayiciler Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, Gezi Parkı'nda yaşanan olayların sektöre olumsuz hiçbir etkisinin olmayacağını söyledi.

Gezi Parkı olayları otomotiv ihracatını etkilemedi

Dudaroğlu, "Oradaki istekler farklı. Türkiye'nin imajını biraz negatif yönde etkilemiş olabilir ama uzun süreli devam edecek bir süreç olmadığı için iş dünyasına 'Sizin Gezi Parkı'nda olaylar oluyor. Biz sizinle herhangi bir ticari ilişkide bulunmayız' denmesi gibi birşey söz konusu olmaz" dedi.

Bursa'da TAYSAD, üyelerine yönelik faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, Sheraton Otel'deki toplantı öncesi basın mensuplarına son günlerde kurlardaki dalgalanmalar ve Gezi Parkı olaylarının sektöre yansımaları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Kur artışının ihracatı olumlu etkilediğini belirten Dudaroğlu, ani dalgalanmaların ise üretim açısından maliyetleri olumsuz etkilediğini kaydetti. Otomotiv sektöründe, AB ülkeleri içindeki daralmanın sürdüğünü belirten Dudaroğlu, "Avrupa Birliği ülkelerine ihracatımız ister istemez azalmakta. Biz tedarik yapan üyelerimizi pazar çeşitliliğine gitmelerini öneriyoruz. Üyelerimize Amerika Kıtası, Rusya Bölgesi, Afrika Kıtası ve Uzak Doğu Bölgeleri'ndeki pazar çeşitliliğinden bahsediyorum. Oralara ciddi çalışmalar var" diye konuştu.

Son dönemde Çin'in tehdit olmaktan çıkıp fırsat oluşturduğunu da söyleyen Dudaroğlu, "Otomotiv sanayimizde tedarikçiler arasında ihracat rakamları fena değil. En azından düşme eğiliminde değiliz. Geçen seneye nazaran baktığımızda biraz daha yukarı çıkma eğilimindeyiz. Bunlar olumlu haberler" dedi.

"KUR DALGALANMALARINDA BÜYÜK TEHLİKE GÖRMÜYORUM"

Son dönemde kurlarda yaşanan dalgalanmalar ile ilgili değerlendirmede de bulunan Dudaroğlu, Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği, Ekonomi Bakanlığı ve Merkez Bankası ile görüştükleri her platformda döviz kurlarının gerçeği yansıtmadığını söylediklerini kaydetti. İstikrardan yana olduklarını ifade eden Dudaroğlu, "İhracatımıza olumlu yansıyacağı için doların 1,85 bandının altına düşmemesi hatta tutturulabiliyorsa 1,90 bandında olmasını arzu ederiz. Ani dalgalanmaların olmasını arzu etmiyoruz. Enflasyona bağlı olarak dolar 1,90 olarak kalacaksa, bunun sürdürülebilir olmasını arzu ederiz. Onun için Merkez Bankası'nda ciddi çalışma var. Ben çok büyük bir tehlike görmüyorum" diye konuştu.

"GEZİ PARKI OLAYLARININ SEKTÖRE HİÇBİR ETKİSİ YOK"

Gezi Parkı'nda yaşanan olayların otomotiv ihracatına yansımaları ile ilgili değerlendirmede de bulunan Dudaroğlu, bu olayların sektöre hiçbir etkisinin olmayacağını belirterek, "Oradaki istekler farklı. Türkiye'nin imajını biraz negatif yönde etkilemiş olabilir ama uzun süreli devam edecek bir süreç olmadığı için, iş dünyasına 'Sizin Gezi Parkı'nda olaylar oluyor. Biz sizinle herhangi bir ticari ilişkide bulunmayız' denmesi gibi birşey söz konusu olmaz. Zaten öyle bir haber ve veri de yok elimizde. Özellikle üyelerimizden bize yansıyan olumsuz iş kaybı yönünde birşey yok" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!