Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gezi karikatürlerine soruşturma

Gezi Platformu tarafından hayata geçirilen 10 karikatürlük sergiyle ilgili, 5 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Gezi karikatürlerine soruşturma

Aydın'ın Didim İlçesi'nde, bu yıl 18'ncisi düzenlenen Barış Şenliklerinde karikatür krizi yaşanmıştı.

Şenlik sürdüğü 31 Ağustos tarihinde, reklam panolarına Didim Gezi Platformu tarafından asıldığı ileri sürülen 'Gezi direnişini' konu alan uluslararası karikatürlerden oluşan sergi, savcılık emriyle toplatılmıştı.

Aralarında 'Don Kişot' mizah dergisinin düzenlediği 'Diren Gezi' karikatür yarışmasında büyük ödülü kazanan Kosovalı çizer Murat Ahmeti'nin de çalışmasının da yer aldığı sergi billboardları, Türk ve dünya çizerlerinin 10 eserinden oluşuyordu.

Sergiyle ilgil olarak, Serginin organizatörlüğünü de yapan ve Didim'de yaşayan çizer Mehmet Gölebatmaz ile birlikte Didim Gezi Platformu'nun 3 üyesi ve reklam panolarını kiralayan şirket yetkilisi hakkında soruşturma başlatıldı.

"KARİKATÜR ELEŞTİRİ SANATIDIR"
Karikakütirist Gölebatmaz'ın avukatı eşliğinde Didim Emniyet Müdürlüğü'nde 'Devlet büyüklerine hakaret' suçlamasıyla ifadesi alınırken, Türk ve dünya karikatürünü buluşturan, 'Don Kişot' e-mizah Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Karayel'den açıklamalar geldi:

"Almanya'da bu eylemi hayal bile edemiyorum. Karikatürün bir hiciv ve yergi sanatı olduğunu kabul etmekte zorlanan bir zihniyetle yönetiliyor ülkemiz. Üstelik bu sergi uluslararası bir sergi. Didim gibi CHP'li bir belediyenin hizmet verdiği turistik ve antik bir bölgede böyle bir olayın yaşanması utanç verici büyük bir talihsizliktir. Karikatür, doğası gereği özgür ve eleştirel bir sanat dalıdır. Cumhuriyet tarihinde bu sanatın özellikle politik alanda özel bir yeri ve önemi vardır. Bugünkü eylemden dolayı dünya karikatürcülerinden ülkem adına özür diliyorum."

"DİDİM'DE OYNAN BİR OYUN VAR" İDDİASI
Konu ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Ak Parti Didim İlçe Başkanı Hilmi Erbaş ise 'Barış Şenlikleri' kapsamında Altınkum'da sergilenen karikatürlerde Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a hakaret, içerikli karikatürlerin yer aldığını, durumu yargıya taşıdıklarını karikatürlerin mahkeme kararı ile indirildiğini söyledi.

Hilmi Erbaş, "Didim'de oynanan bir oyun var. Bunun ayaklarını da belediye, marjinal gruplar ve ulusal basın oluşturuyor. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde ilçede siyasi ideoloji kargaşası yaratılmak isteniyor. Girişimlerin farkındayız oyuna gelmeyeceğiz, kamuoyu uyanık olmalıdır" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!