Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gestasyonel diyabet nedir? (ÖZEL HABER)

Gestasyonel diyabet, ilk kez gebelik sırasında ortaya çıkan glukoz tolerans bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Konuyla ilgili Özel Esentepe Hastanesi Dahiliye bölümünden Uzm. Dr. Elyesa Karaca, "Gestasyonel diyabetin farklı toplumlarda görülme sıklığı yüzde 1 ile 14 oranlarında bildirilmektedir. Bu hastalığın sıklığı giderek artmaktadır. Bunun en önemli nedeni obezitedir. Amerikan Diyabet Derneği'nin yaptığı bir araştırmaya göre kadınların yüzde 4'ünde gestasyonel diyabetin görüldüğü gözlenmiştir. Testi genelde 24 ile 28.hafta arasında yapıyoruz. Ama en ideali 26.haftadır" dedi.

Gestasyonel diyabet nedir? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Obezite ve diyabetin artmasıyla, tanı konmamış tip 2 diyabetli gebe sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Gestasyonel diyabet, genellikle gebeliğin 24.haftasından sonra plasenta hormonlarının insülinin etkilerini bloke etmesine bağlı olarak gelişir.

Gestasyonel diyabet için birden fazla risk faktörünün bulunduğunu belirten Uzm. Dr. Elyesa Karaca, "25 yaş üstü beden kitle endeksi 2527kg/m2 üzerinde olması, gestasyonel diyabetin sık görüldüğü etnik köken. Birinci derece yakınlarında gestasyonel diyabet veya tip 2 diyabet varlığı. Önceki gebeliklerde gestasyonel diyabet öyküsü. Polikistik over sendromu ve hipertansiyon varlığı önemli risk faktörleri arasındadır" şeklinde konuştu.

GESTASYONEL DİYABETİN ANNE VE ÇOCUK İÇİN OLUŞTURDUĞU RİSK NELER?

Uzm. Dr. Elyesa Karaca, "Makrozominin genel kabul görmüş tanımı bebeğin doğum ağırlığının 4000 gr'ın üzerinde olmasıdır. Çalışmalarda gestasyonel diyabette makrozominin görülme arası yüzde 16 ile 29 arasındayken, normal gebelerden bu oran yüzde 10'dur. Bu durum gestasyonel diyabetin ne kadar önemli bir risk faktörü oluşturduğunu göstermiş oluyor. Gestasyonel diyabeti olan anne bebeklerinde neonatal dönemde hipoglisemi, hipokalsemi, hiperbilirubinemi ve polisitemi oranlarında artış saptanmaktadır. Gestasyonel diyabeti olan hastaların çoğunda hipertansiyon da vardır. Gestasyonel diyabeti olan hastalarda ilerleyen dönemlerde tip 2 diyabet görülme ihtimali artmıştır. Halk arasında bir gebe tip 1 veya tip 2 diyabetli ise onun diyabeti çocuğuna geç mi diye merak ediliyor.  Diyabetli gebenin çocuğunun tip 1 diyabeti olma riski yüzde 2 kadardır. Oysa babasının tip 1 diyabetli olması durumunda çocuğun tip diyabet riski yüzde 6 civarındadır. Hem anne hem baba tip 1 diyabetli ise bu risk yüzde 30'a kadar yükselir.  Buna karşılık gebede tip 2 diyabet varsa, çocuğun tip 2 diyabet olma riski yüzde 25 oranındadır. Babanın tip 2 diyabetli olması durumunda da çocuğun riski aynıdır. Hem anne hem de baba tip 2 diyabetli ise bu risk yüzde 50'ye kadar yükselir" ifadelerine yer verdi.

DİYABETİK GEBEDE HANGİ HASTALIKLAR GÖRÜLEBİLİR?

"Gestasyonel diyabette, periferik insülin direnci ve bunun neden olduğu hiperinsülinemi ve hipoglisemi önemli bulgulardır" diyen Uzm. Dr. Elyesa Karaca, "Diyabetik gebede spontan abortuslar yani kendiliğinden düşükleri daha sık görmekteyiz. Tedavide ise, birkaç yıl öncesinde direk insülün tedavisine başlıyorduk. Ama son birkaç yılda metformin dediğimiz ilacı kullanıyoruz. Yeni tanı konmuş hastalarda bu ilaçla kontrol altına alabiliyoruz. Ama ilerlemiş hastalarda dörtlü insülin tedavisine başlıyoruz. Tüm gestasyonel diyabetlilerde emzirme özendirilmelidir. Gebelik egzersizleri önerilmelidir. Gestasyonel diyabet tek başına sezaryan endikasyonu değildir. 38. hafta dolaylarında doğum yaptırılmalıdır. Doğumdan sonra birçok hastanın kan şekeri normale döner. Gestasyonel hastaların yaklaışık yüzde 35 ile 30'unun 20 yıl içerisinde diyabet geliştirdiği göz önünde bulundurulmalıdır. Gestasyonel diyabet olgularında daha sonraki gebeliklerinde, gestasyonel diyabetin tekrarlama riski yüksektir. Gestasyonel diyabetli hastaların. Çocuklarında, ileri ki yaşamlarında diyabet görülme riski yüksektir" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!