Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

GESİAD'dan enflasyon açıklaması

Bursa Genç İş Adamları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Varlık, ağustos ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

GESİAD'dan enflasyon açıklaması

Petrol ve gıda fiyatlarındaki artış enflasyonun yönünü ağustosta tekrar yukarıya çevirdi. Temmuz ayında gerileyen enflasyon, ağustosta TÜFE'de yüzde 0,56, ÜFE'de ise yüzde 0,26 artış gösterdi. Bursa Genç İş Adamları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Varlık,ağustos ayı enflasyon rakamlarının piyasa beklentilerinin üzerinde geldiğini söyledi.
Alt kalemlere bakıldığında bunun gıda kaynaklı olduğunu dile getiren Varlık, "Ayrıca, son petrol artışlarıyla beraber ulaştırma tarafında da beklentilerin üzerinde bir aylık artış olduğunu görüyoruz. Bu ikisiyle beraber ağustos ayı enflasyonu piyasa beklentilerinin üzerinde geldi" diye konuştu.
Ağustos ayında yıllık enflasyonun 8,9 olarak gerçekleştiğini ve bu rakamın bir önceki ay 9,1 olduğunu hatırlatan GESİAD Başkanı Emre Varlık, şöyle devam etti:
"Genel olarak bakıldığında Türkiye İstatistik Kurumu'nun raporunda zaten bizim yıl sonu enflasyon beklentimiz yüzde 8. Merkez Bankası'nın tahmini de 6,2 civarlarında. Yani ağustos rakamı sürpriz bir rakam değil. Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon raporunda; gıda tarafında, aynı şekilde petrol tarafında da risklerin devam ettiğini, bu iki emtianın önümüzdeki dönemde de risk olmaya devem edeceğini söylemişti. O anlamda çok sürpriz yapacak ya da para politikasındaki duruşu değiştirecek bir şey değil."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!