Gerginlik sürerse kazanamaz

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi'nde yer alan bir makalede, "İslamcılar arasındaki bölünmeler, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına çıkışını tehdit ediyor" deniyor.

Gerginlik sürerse kazanamaz


Daniel Dombey imzalı makalede, Erdoğan'ın Gezi protestolarının ardından daha kutuplaştırıcı bir lider haline geldiği savunularak, Başbakan'ın 'sosyal muhafazakarlığını yansıtan' öğrenci evlerine ilişkin açıklamalarının kendi partisi içinde de tepki yarattığı aktarılıyor.

Gazete, dershaneleri kapatma hazırlığı nedeniyle Erdoğan'ın, Fethullah Gülen'le arasının daha da açıldığını kaydediyor.

Financial Times, referandum öncesinde Erdoğan'ın desteklediği yeni anayasa için "Ölüler bile mezardan çıkıp 'evet' demelidir' diyen Fethullah Gülen'in, karara tepki gösterdiğini, Başbakan'ın da Gülen hareketini kara propaganda ile suçladığını vurguluyor.
'Güç gösterisi'

Gazete şöyle diyor:

"Bazıları Erdoğan'ın bu adımını cumhurbaşkanlığı yarışı öncesinde bir güç gösterisi olarak görüyor: Gülen'in destekçilerine kendisine karşı çıkmaları halinde çıkarlarının riske gireceği mesajını veriyor. Gülen'in destekçileri daha uzlaşmacı bir figür olan Gül'ün belki başbakan olarak Erdoğan'ın bazı yetkilerini alacağını umudunu gizlemiyor."

"Fakat, Gülen'le gerginlik sürerse Erdoğan seçimi ilk turda kazanamayabilir. Bu durumda sonunda cumhurbaşkanlığına çıksa bile Erdoğan'ın otoritesi darbe alır."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!