Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gereğinde savaş da yapılır

Amerikan PBS televizyonunda ünlü sunucu Charlie Rose'un konuğu olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İsrail'in saldırısını bir savaş sebebi olarak görüyorsunuz değil mi" sorusuna Gerekirse onu da yaparız" yanıtını verdi.

Gereğinde savaş da yapılır

Başbakan Erdoğan katıldığı programda, "İsrail karşıtı söylemlerin arkasında, Arap devletleri arasında daha fazla saygınlık ve popülarite kazanma niyeti mi var" şeklindeki soru üzerine, "Şunu açık konuşayım. Bizim bir popülarite derdimiz yok. Biz doğruyu, hakkı söylemek zorundayız. Adaletin gereği bu. Benim partimin adı Adalet ve Kalkınma Partisi. Önce adalet. Adalet olmadan kalkınma olmaz. Eğer bir yerde zulüm varsa biz bu zulme seyirci kalamayız. Burada bir zulüm var. Hele hele benim 9 vatandaşımın öldürülmesi olayı aslında bir savaş sebebidir. Ama biz bunu bir savaş sebebi bile saymadık. Büyük devlet olmanın gereği sabrettik" diye konuştu.  

"Ama bunu, İsrail'in saldırısını bir savaş sebebi olarak görüyorsunuz değil mi" sorusunu Erdoğan, "Gereğinde bu da yapılır. Ama biz büyük devlet olmanın gereği olarak buna sabırlı davrandık. Acaba Amerika'nın vatandaşlarının böyle 9 tanesi uluslararası sularda herhangi bir devlet tarafından öldürülmüş olsa 'iyi yaptınız' der mi? Hoş karşılar mı? Bizim bakışımız, yaklaşımımız da şu anda budur" diye yanıtladı.

İSRAİLLİ GAZETECİYE ANLAMLI CEVAP

Başbakan Erdoğan, dün New York'taki BM binasından yürüyerek Türk Evi'ne geçerken İsrail Maariv Gazetesi Muhabiri Tzach Yoked tarafından yolu kesildi.

Hamle yaparak soru sormak isteyen gazeteci Başbakanlık korumalarına takıldı. Çantası arandıktan sonra izin verilen gazeteci Yoked'in "İsrail halkı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

"Uluslararası sularda vahşi bir katliamdan sonra İsrail halkına değil, İsrail yönetimine söyleyecek sözüm var. Özür dileyecekler. Tazminatı ödeyecekler, Gazze'ye ambargoyu da kaldıracaklar. Yoksa bizim İsrail halkıyla sorunumuz yok. Sorun kendi içinde barışık olmayan İsrail yönetimindedir. Bunun dışında söyleyecek bir sözümüz yok."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!