Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gerçek gibi deprem tatbikatı

Bursa'nın Mudanya ilçesinde yapılan deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Gerçek gibi deprem tatbikatı


Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (MAK) afete hazırlık eğitimlerine devam ediyor. Gece karanlığında depremde enkaz altından yaralı kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı. 30 kişilik ekiple Aykut Şener başkanlığında yapılan tatbikatta gerçeğe uygun olabilecek her türlü unsur kullanıldı. Zaman zaman duygulu sahnelerin yaşandığı tatbikatta hayat kurtarmanın sevinci yaşandı. Özellikle gece karanlığında yapılan tatbikatta yaşanacak her türlü zorluk göz önüne alınarak gerekli techizatlarla donatılmış araç kullanıldı. Beton yığınları kırılarak yaralı depremzede kurtarıldı.
MAK üyesi Oktay Böbek, "Mudanya Belediyesi tarafından deprem için her türlü techizata sahip araç alındı. Üyelerimizin deprem anında neler yapabileceğini görmek istedik. Özellikle gece karanlık ve soğuk bir ortamda yaptığımız tatbikatta, göçük altında kalanlara anında ve doğru bir şekilde müdahale ettik. Eğitimimiz maksadın ulaştı" dedi.
Tam donanımlı arama kurtarma aracı ile Bursa bölgesinde en donanımlı ekip olduklarını ifade eden MAK Başkanı Şener, "Muhtemel afetlerde ekibin daima hazır olması için eksiklerimizi sırası ile tamamlıyoruz. Bugün burada ekibimizin aldığı nazari eğitimler sonucu neler yapabileceğini görmek için akşam karanlığında enkaz altında kalan depremzedeyi arayıp bulduk ve başarıyla kurtardık. MAK ekibinin afetlere hazır olduğunu görmek bizleri sevindirdi" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!