Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Genişleme politikası geri teper mi?

Soros'un eski danışmanı Takeshi Fujimaki; parasal genişlemenin Japonya'nın çöküşünü hazırlayacağını iddia etti.

 Genişleme politikası geri teper mi?

facebook Milyarder yatırımcı George Soros'un eski danışmanı Takeshi Fujimaki; Japonya'nın parasal genişleme uygulamasının ekonomiyi canlandırmayacağını aksine ülkeyi temerrüde düşüreceğini söyledi. 


BOJ; 4 Nisan'da; aylık borç alımlarını 7.5 trilyon Yen'e (76 milyar dolar) çıkaracağını açıkladı. Bu dünyanın en borçlu hükümetinin planlanan tahvil ihracının yaklaşık yüzde 70'i. Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda,  Ocak ayında kabul edilen yüzde 2 yıllık enflasyon hedefine ulaşılması için 2 yıllık bir takvim belirleyerek para tabanının 2014 yılı sonuna kadar 270 trilyon Yen'e ulaşacağını belirtti.

Takeshi Fujimaki; "BOJ, Para tabanını 270 trilyon Yen'e genişleterek sonuçta kaybedeceği bir işe girişiyor. Kuroda'nın ve hükümetin parasal genişleme açıklamaları çifte intihar sayılır. BOJ da ülkenin kaderini paylaşmak zorunda kalacak" dedi.

BOJ Başkanı Kuroda, geçen hafta genişleme için bir zaman sınırı belirlenmediğini ve şimdilik enflasyon hedefine ulaşmak için gerekli tüm önlemlerin alındığını söyledi. Kuroda'nın açıklamaları Yen'i son dört yılın en düşük seviyesine düşürdü ve devlet tahvili piyasalarında dalgalanmalara yol açtı. 5 Nisan'da 14 baz puanla rekor seviyede düşen 10 yıllık kağıtların getirisi geçen hafta sonunda 0.62 'ye yükseldi.

TAHVİL PİYASASINDA DALGALANMA
Tahvil piyasasındaki dalgalanmanın yanı sıra korku nedeniyle yatırımcıların satışa yönelmesinin daha büyük bir tasfiyenin erken belirtileri olduğunu ve uzun vadeli kağıtların hareketlerinin dikkatle izlenmesi gerektiğini belirten Fujimaki; "Japon ekonomisi batıyor. Böyle büyük bir borç söz konusuysa gelecekteki çöküşten kaçmak imkansızdır" dedi.

Merkez bankası yetkilileri 11 Nisan'da piyasa katılımcıları ile yapılna görüşme sonrasında BOJ'un yükselen fiyatlara esnek biçimde cevap vereceğini açıkladı.

REKOR BORÇ
Maliye Bakanlığı verilerine göre Japonya'nın devlet tahvili, bono ve borçlanmaları 2012 yılı sonunda rekor seviye 997.2 trilyon Yen'e ulaştı. IMF, ülkenin borçların bu yıl üretiminin yüzde 245'i kadar büyüyeceğini tahmin ediyor.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!