Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Genelev yıkıldı hayat kadınları evsiz kaldı

Hayat kadınları, genelev yıkılınca Başbakanlık'a başvurup 'Bize yer gösterin' dediler.

Genelev yıkıldı hayat kadınları evsiz kaldı

Büyükşehir Belediyesi'nin Bentderesi'nde bulunan genelevi yıkmasının ardından "evsiz" kalan kadınlar çareyi Başbakanlık'ta aradılar.

YENİ GENELEV İÇİN YER BELİRLENMEDİ
100'ün üzerinde hayat kadınının, ortak bir dilekçeyle Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na başvurarak "mekan" talebinde bulundukları bildirildi. İnsan Hakları Başkanlığı'nın, konuyu Ankara Valiliği'ne iletmesine karşın bugüne kadar yeni genelev için herhangi bir yer belirlenmedi.

Yeni geneleve tahsis edilmek üzere İstanbul Yolu üzerindeki Şaşmaz mevkii ile Kayaş'ta bulunan bir arazi gündeme geldi. Ancak Büyükşehir Belediyesi'nin yeni genelev yapılması konusuna sıcak bakmadığı belirtildi.

140'A YAKIN KADIN ÇALIŞIYORDU
Ankara'nın ünlü "Bentderesi Genelevi"nin yıkılmasına, kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde geçtiğimiz haftalarda başlanmıştı. Genelevde son yıkım öncesi, 140'a yakın kadın çalışıyordu.

Hayat kadınlarının sorunlarıyla ilgilenen İnsanca Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Okşan Öztok, genelevlerin yıkılmasının ardından kadınların kayıtdışı ve "korunmasız" çalışmaya başladıklarını söyledi. Öztok, "Bu yıkım kararının ardından yeni mekanlarına kavuşamaktan dolayı ortada kalan kadınlar ne yazık ki kayıt dışı ve korunmasız çalışmaya başladılar. Kayıt çalışan kadınlarda korkunç bir artış var. Biran önce bunlara yer tahsis edilmesi gerekir. Daha önce de Samsun, Kayseri, Konya ve Bursa'da genelevleri kapatıldı ama sapkın cinsel suçlarda bu illerde büyük artışlar oldu" diye konuştu.

BARINMAEVİ KABUL ETMEDİ
"Yıkımı öncesi, genelevde çalışan ve kalacakları yer olmadığı için çalıştığı evde barının kadınlar zor durumda. Bu kadınlardan önemli bir bölümü kalacak yer bile bulamadılar. Geçici olarak arkadaşlarının yanında barınanların yarın ne olacakları da meçhul. Evsiz kalan hayat kadırlarını, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'nın açıklamalarına rağmen hiçbir resmi barınma evi kabul etmemiştir. Zorlama ile kabul edilseler bile psikolojik baskıya maruz kalmaktan korkuyorlar. Bu kadınlar genelevi yıkmakta bu kadar kararlı olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan kendilerine sahip çıkmasını beklemektedirler. Yıllarca bedenleri üzerinden alınan vergilerin bugün onların sorununu çözüm için kullanılmasını beklemektedirler."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!