Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gençlerle tecrübe paylaşımı

Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi İstihdam ve Kariyer Çalışma Grubu tarafından düzenlenen "Param Yok Ama Fikrim Var" konulu söyleşiye konuşmacı olarak katılan Ermetal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Gülener, gençlere altın öğütlerde bulundu.

Gençlerle tecrübe paylaşımı

Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi İstihdam ve Kariyer Çalışma Grubu tarafından düzenlenen "Param Yok Ama Fikrim Var" girişimcilik konulu söyleşi gençlerden büyük ilgi gördü. Kent Konseyi Gençlik Meclisi İstihdam ve Kariyer Çalışma Grubu Temsilcisi Aydan Sucuoğlu, gençlerle işverenler arasında köprü vazifesi gören bir çalışma grubu olduklarını söyledi.
Gençlik Meclisi Başkanı Hakan Darılmazlar ise, Bursa'daki gönüllü gençler tarafından yine gençlere yönelik faydalı çalışmalar ortaya konulduğunu ifade etti.

Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, Bursa Kent Konseyi'nin Türkiye'nin en güçlü, en dinamik, en aktif, en çok faaliyet yapabilen kent konseyi olduğunu hatırlattı. Gönüllülerle birlikte 42 ayda 4600 faaliyet yaptıklarını söyleyen Pala, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin sosyal çalışmalara yatkın olmasının da şehir için bir avantaj olduğunu kaydetti.
"Param Yok Ama Fikrim Var" girişimcilik konulu söyleşine konuşmacı olan katılan Ermetal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Gülener, lise yıllarında telden yaptığı oyuncak arabaları satarak başladığı iş hayatı serüvenini anlattı. Kendisinin de gençken fikirleri olduğunu, ancak parası olmadığını söyleyen Gülener, "Babam bana 'kendi paranla oku' dedi. Ben de gündüz çalışıp, gece okudum. İyi ki öyle demiş. Mühendis olmak için fikrim vardı ama param yoktu. O zaman aklını, sevdanı, bilgini, yüreğini, kabiliyetini ortaya koy. Lisede aldığım eğitimle çok iyi paralar kazandım. Belki yanlış ama ön lisanstan hemen sonra 70'li yılların başında iş hayatına atıldım. Sosyal hayata göre insan, ailesinden aldığı terbiye ve hedeflerle 7 yaşından sonra kendinden mesuldür. 11 yaşında yaptığım telden arabaları zengin aile çocuklarına satarak ilk iş tecrübemi yaşadım" dedi.

Gülener, gençlerin kendilerine sahip çıkmak için bir araya gelmesini çok önemsediğini dile getirdi. Gençlere bir olmalarını, fikirlerini birbirlerine aktarmalarını, yapıcı olmalarını, projeli çalışmalarını tavsiye eden Gülener, "En iyi akıl ortak akıldır. Kim nerede görev alacağını bilemez. Ama en iyi görevlere talipseniz, en iyi ve en yeterli kişi olun. Ancak iyi niyet tek başına yeterli değildir. İyi niyet artı yeterlilik eşittir başarı. Gençler, önce kendi ülkesini iyi gezmeli, ardından mutlaka ülke sınırları dışına çıkmalıdır. Geç alınan en doğru karar yanlıştır. Aklın başına geldi ama enerjiden ve topluma vereceklerinden zaman azaldı. Bu yüzden gençler muhakkak 'kim, nerede, ne yapıyor?' bilmeli, 'neden, niçin ve nasıl yapılıyor?' bilmelidir. 'Kiminle, nereye kadar?' sorusunun cevabı ise uzun mesafeler sonra alınabiliyor" diye konuştu.

Bugünlere para sevdasıyla değil, bir şeyler yapma arzusuyla geldiğini dile getiren Gülener, fikirlerin, yakıt gibi olduğunu ve beraber yürüyebilecekleri birkaç kişiyle paylaşılması gerektiğini belirtti. Gülener, "Amerika'da yılda 4.5 milyon patent üretiliyor. Türkiye'de ise bu rakamlar çok düşük. Birinci sebebi, eğitim sistemimizde yenilikçilik olup kontrol altına alma geleneği yok. İkincisi yasaların boşluklarından yararlanan kişilerin, gençlerin düşüncelerinden rahatça faydalanmasıdır. Fikrin çok para getiriyor, ancak insanlığa hizmet etmiyorsa ondan kaç. Üretmeyi alışkanlık haline getirin. Vatanımıza sahip çıkmalıyız. Bu yüzden çok çalışmalıyız. Unutmayın ki her fert istemedikçe tam kalkınma olmaz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!