Gençlerin İznik buluşması

Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından başlatılan 'Bursa Gençlik Meclisleri Buluşmaları'nın 3.'sü İznik Gençlik Meclisi'nin ev sahipliğinde düzenlendi.

Gençlerin İznik buluşması

 

Bursa'da bulunan gençlik meclisleri arasında iletişim ve işbirliği ağı oluşturulması amacıyla düzenlenen buluşmaların 3.'sü tarihi şehir İznik'te gerçekleştirildi. İznik Kaymakamlığı Konferans Salonu'nda gerçekleşen buluşmaya Bursa, Osmangazi, Nilüfer, İznik, Büyükorhan ve Harmancık Gençlik Meclisi üyeleri ile Türkiye Gençlik Kurultayı Genel Başkanı katıldı.

Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Hakan Darılmazlar, organizasyona ev sahipliği yapan ve buluşma için çalışmalarını uzun zamandır sürdüren İznik Gençlik Meclisi üyelerine ve Başkan Duygu Teke'ye teşekkür etti. Bir yıl önce aynı salonda İznik Gençlik Meclisi'nin ilk seçimli genel kuruluna katıldığını belirten Başkan Darılmazlar, seçimle beraber İznik için güzel işlere imza atacak bir ekibin oluşturulduğunu söyledi. İznik Gençlik Meclisi'nin, Bursa Gençlik Meclisleri arasındaki ağın en önemli kilit taşlarından biri olduğunu ifade eden Darılmazlar, "Bugün Bursa Gençlik Meclisleri Buluşması'nın 3.'sünü gerçekleştirmenin gurunu yaşıyoruz. İki ayda bir yaptığımız buluşmaların ilki Bursa'da, ikincisi ise Harmancık'ta düzenlenmişti. Bir önceki toplantıda tüm gençlik meclislerinin katılımı ile kitap okuma kampanyası düzenlenmesine karar verilmiş ve başarıyla gerçekleştirilmişti. Bugünkü toplantıda da ortak proje kararlarının çıkacağına inanıyorum. Çünkü Bursa'da yaşayan gençler olarak ortak yapacağımız etkinlik ve çalışmalara ihtiyacımız var" dedi.

Türkiye Gençlik Kurultayı Genel Başkanı Engin Semerci ise, kent konseyleri ve gençlik meclislerinin önemine vurgu yaptı. Gençler ile kentlerde yaşayanların, yerel yönetimlere ve karar alma mekanizmalarına katılmalarında kent konseylerinin aracı olduğunu dile getiren Semerci, Bursa'nın her ilçesinde muhakkak kent konseylerinin kurulması gerektiğini dile getirdi. Gençlik meclislerinin proje bazlı çalışması gerektiğini anlatan Semerci, Avrupa Birliği Gençlik Programları'na çeşitli proje başvurular yapılabileceğini anlattı. Deneyim paylaşımının öneminde vurgu yapan Semerci, buluşmayı başlatan Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile ev sahipliği gerçekleştiren İznik Gençlik Meclisi'ne teşekkür etti.

Tarih kokan İznik'te, gençlik meclislerini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getiren İznik Gençlik Meclisi Başkanı Duygu Teke, 3. Bursa Gençlik Meclisi Buluşması için uzun bir hazırlık dönemi geçirdiklerini söyledi. İznik Gençlik Meclisi'nin çok yeni olmasına karşın ilçede önemli çalışmalara imza attığını ve yerel yöneticilerin de dikkatini çektiğini söyleyen Başkan Teke, kendilerine yol gösteren Bursa Gençlik Meclisi üyelerine teşekkür etti. Başkan Teke, "İznik'te yaşan gençlerin sosyal hayata adapte olmaları bizim için çok önemli. İznik turizm potansiyeli çok yüksek olan bir ilçe fakat bu potansiyelden yararlanamıyoruz. Bizler istiyoruz ki gençlerimiz değerlerimize sahip çıksın. Bunun birinci adımı ise sosyal çalışmalara katılmaktır" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından buluşmanın 2. oturumda, gençlik meclisi başkanları ve yürütme kurulu üyeleri tarafından kurumlarının faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi verildi. Buluşmanın 3. oturumunda ise 'İlçe Gençlik Meclislerinin Yapısı ve İşlevleri', 'Gençlik Meclisleri Nasıl Olmalıdır' konulu atölye çalışması gerçekleştirildi.
Atölye çalışmasında öne çıkan başlıklar ise şunlardır;
"'Gençlik meclisleri, yerel yönetimlere katkı sağlamalı', 'Kentteki tüm gençleri bir araya getirecek etkinlikler yapılmalı', 'Her gençlik meclisi çatı kuruluş vazifesinde olduğunu benimsemeli', 'Gençlik meclisleri içerisinde öneri sistemi geliştirilmeli', 'Her ilçe gençlik meclisi kendi sınırları dahilinde çalışmalı, bunun dışında ise diğer gençlik meclisleri ile ortaklık geliştirmeli'.
Ayrıca bir sonraki toplantının Osmangazi Kent Konseyi Gençlik Meclisi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesine karar verildi.

Toplantının sonunda Bursa Milletvekilleri Mustafa Öztürk, Hüseyin Şahin ve İsmail Aydın buluşma kapsamında bir araya gelen gençlik meclisleri üyelerini ziyaret etti. Gençlerle sohbet eden milletvekilleri özellikle gençlerin 'Gençlik Politikası Oluşturulması' konulu sorularını ilgiyle dinlendi.

Toplantının ardından gençlik meclisleri üyeleri İznik'te tarih turu gerçekleştirdi. Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyesi Arkeolog Fikret Alkan da üyelere tarihi eserler hakkında bilgi verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!