Genç kadına peçe cezası

Danimarka'da 1 Ağustos'ta yürürlüğe giren "Örtünme Yasası" kapsamında kamusal alanda yasaklanan burka ve peçe için ilk ihlal cezası verildi.

Genç kadına peçe cezası

Danimarka medyasında yer alan haberlere göre, Kuzey Sjaelland'da  bulunan Hörsholm kentindeki bir alışveriş merkezinde, peçeli bir kadın ile bir  başka kadın arasında kavga çıktı.

Kavgadan dolayı her iki kadına 3'er bin kron (2 bin 370 TL) ceza  kesilirken, peçeli kadına ayrıca örtünme yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle bin  kron (790 TL) ceza kesildi.

Kuzey Sjaelland Polis Sözcüsü David Borchersen yaptığı  açıklamada, peçeli kadının 28 yaşında veDanimarka vatandaşı olduğunu ve kamusal  alanda peçe yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle  bin kron (790 lira) para cezası  uygulanacağını söyledi.

200 civarında peçeli var

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2010'da yapılan bir araştırmaya göre,  Danimarka'da 150 ila 200 kadının peçe taktığı, sadece 3 kadının burka giydiği  tespit edilmişti.

Danimarka'da 5,7 milyon olan nüfusun yaklaşık yüzde 7'sini Müslümanlar  oluşturuyor.

Örtünme Yasası

Danimarka'da geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren "Örtünme Yasası"na göre  kamusal alanda burka ve peçenin yanı sıra kar maskesi ile yüzü kapatmak  yasaklandı. Yasağı ihlal eden kişilerin ilk defada bin kron (790 lira), ikinci  defada 2 bin kron (bin 580 lira), üçüncü defada 5 bin kron (3 bin 950 lira) para  cezasına çarptırılması öngörülüyor. Yasağı dört kezden fazla ihlal edenlere ise,  her yeni ihlalde 10 bin kron (7 bin 900 lira) ceza kesilecek.

Avrupa genelinde bin 500'den fazla peçe cezası ödeyen Cezayirli iş  adamı Rachid Nekkaz, Danimarka'daki cezaları da ödeyeceğini duyurmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!