Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gemlik ve Bursa'yı rahatlatan karar

Gemlik Gübre Sanayii'nin ilçeye 142 yanıcı, patlayıcı ve zehirli ürün tankı kurmak için ÇED raporu alması üzerine yükselen tepkiler ses getirdi.

Gemlik ve Bursa'yı rahatlatan karar

Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz tarafından gündeme getirilen ve kısa sürede Gemlik ve Bursa kamuoyunda büyük yankı bulan tepkiler üzerine Ankara geri adım atmak üzere. Gemlik ve Bursa kamuoyundan yükselen tepkileri masaya yatırmak için Ankara'ya giden Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz umutlu dönüyor.
Ak Parti Bursa Milletvekili, Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyonu üyesi Bedrettin Yıldırım ile birlikte önce Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu ile görüşen, ardından Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammed Balta ile bu meseleyi masaya yatıran Refik Yılmaz, "ÇED raporunun iptali yolda. Görüşmelerimiz olumlu geçti. Bakanlık, Gemlik'i ve Bursa'yı tehlikeye atacak bu yatırım konusunda endişelerimize hak verdi. Süreç Gemliklilerin lehine işlemeye başladı" dedi.
Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, mevcut 2 adet amonyak tankının üzerine 142 tankta 218 bin 350 metreküplük akaryakıt ve kimyasal ürünün depolanmasının getireceği sıkıtıların yanı sıra, muhtemel bir depremde meydana gelecek faciayı tüm boyutlarıyla hem Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu'na hem de Bakan Yardımcısı Muhammed Balta'ya ilettiklerini söyledi.
Kamuoyundan yükselen tepki ile basında çıkan haberleri ilettiklerini kaydeden Yılmaz, "Bursa Milletvekilimiz Bedrettin Yıldırım 'da haklı tepkilerimize büyük destek verdi. Gemlik iki fay üzerinde zaten büyük bir risk altındadır. Biz Zeytin Koruma Kanunu'nun değiştirilip Gemlik'in dağlara doğru kaydırılması için çabalarken, bir sanayi kuruluşunun deprem riskini de göz ardı ederek akaryakıt ve kimyasal ürün depolamasına izin veremezdik. Sayın müsteşar yardımcımıza ve sayın bakan yardımcımıza ayrı ayrı toplantılarda bu görüşlerimizi aktardık. Aynı firmanın 3 yıl önce de termik santral kurmak istemişti. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte depolama alanlarına sınırlama getirileceğini söyledik. Bursa mücavir alanları içinde termik santrallerin yanı sıra akaryakıt ve kimyasal depolama alanlarının kaldırılmasının imar planlarına işleneceğini vurguladık. Bugün yapılacak olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında bu konu hakkında önerge vereceğiz. Önergemizin oy birliğiyle kabul edileceğinden kuşkumuz yoktur. Gemlik adına, insanlarımız adına, körfezimiz ve çevremiz adına tehlikeyi tüm boyutlarıyla masaya yatırdık" diye konuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ÇED raporuna onay vermesini talep dosyasının yeterince incelenmemesine bağlayan Yılmaz, "Gemlik Belediyesi ve Maden Tetkik Arama Kurumu dışında hiç kimse bu rapora olumsuz bakmamış. Bakanlık da birçok kurum ve kuruluşun onayı üzerine ÇED raporunu imzalamış. Ancak şu an bu raporun iptali söz konusudur. Kamuoyundan gelen tepkiler ve bizim gerekçeli ve detaylı açıklamalarımız, raporun tehlikeli boyutunu ortaya çıkarmıştır" diye konuştu.
ÇED raporuna onay veren kurum ve kuruluşların, "Yeterince incelenmemiştir. İnceleme bitince onayı geri çekiyoruz" demeleri halinde korku ve endişenin de ortadan kalkacağını vurgulayan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, "Prosedür böyle işleyecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri bize Gemlik ve Körfezi'nin kendileri için de büyük önem taşıdığını ve bakanlığın kuruluş maksadıyla ters düşmeyeceklerini açıkladılar. Dosyalarımız Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar'a iletilecek. Kurum ve kuruluşlar da onaylarını çektiklerinde, ÇED raporu iptal edilecek" dedi.

Gemlik ve Bursa'yı rahatlatan karar Gemlik ve Bursa'yı rahatlatan karar
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!