GEMLİK'TE YILMAZ'DAN HODRİ MEYDAN

Gemlik Belediye Başkan Vekili Av. Refik Yılmaz, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler ve CHP'li meclis üyelerine çağrı da bulunarak, "Hadi gelin hep birlikte İlçe Seçim Kuruluna giderek istifalarımızı verelim. Gemlik'i hemen seçime götürelim" dedi.

GEMLİK'TE YILMAZ'DAN HODRİ MEYDAN

HURŞİT TOPAL/BURSADABUGUN.COM

Gemlik Belediye Başkan Vekili Refik Yılmaz, görevden alınan Fatih Güler'in iş başı yaptığında kasasında 8 milyon lira olduğunu, belediyeyi 2 yılda 5 milyon lira borçlu hale getirdiğini belirterek, belediyenin şu anda icralık olduğunu bildirdi. 

AK Parti İlçe Başkanı Necdet Yılmaz ve Belediye Meclis üyeleriyle birlikte başkanlık makamında basın toplantısı yapan Gemlik Belediye Başkan Vekili Av. Refik Yılmaz, görevden alınan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler ve CHP'li meclis üyelerine çağrı da bulunarak, "Hadi gelin hep birlikte İlçe Seçim Kuruluna giderek istifalarımızı verelim. Gemlik'i hemen seçime götürelim. Bize göre en güzel hakem halktır. Fatih Mehmet Güler mademki 2 yılda yaptıklarıyla halkın gönlünde taht kurmuş, büyük hizmetler ve yatırımlar yapmış, gidip istifa edelim. Kendilerine güveniyorlarsa, mağdurlarsa bu çağrımıza olumlu yanıt versinler. Halk zaten her zaman mağdurun yanındadır. Ama aynı halk yolsuzlukları da fena cezalandırır. Kabul etsinler 12 Haziran'da Gemliklilerin önüne çift sandık konulsun" dedi.
17 Mart'ta yapılan olağanüstü meclis toplantısı sonrası Belediye Başkan Vekili seçilen Refik Yılmaz, yolsuzluk soruşturmaları, balıkçı barınağının durdurulması, Fatih Mehmet Güler'in suçlamaları ve desteğini aldığı MHP'li Mehmet Çelik ve CHP'li Muharrem Sarı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Bu arada kendisine destek verdiği için MHP'den ihraç edilen Mehmet Çelik'in de belediye başkan vekilliğine atandığını belirten Refik Yılmaz, sadece araç tamirleri konusunda belediyenin 1 Milyon 341 bin lirasının hiç tamir yapılmadan birilerinin cebine gittiğini savundu.
Planlar ve projeler üzerinde basın toplantısını açan ve "Ben hukukçuyum, belgeleriyle konuşurum" diyerek söze başlayan Gemlik Belediye Başkan vekili Av. Refik Yılmaz, durdurulan balıkçı barınağı konusunda inisiyatif kullanmadıklarını vurguladı. Fatih Mehmet Güler'in başta belediye meclisi olmak üzere kamuoyunu kandırdığını öne süren Yılmaz, kendilerine gösterilen proje ile uygulamaya konulan proje arasında çok fark olduğunu söyledi.
Meclisin aldığı karara aykırı olarak balıkçı barınağı bölgesine 320 metrekarelik Tarım Müdürlüğü binası ve 340 metrekarelik restoran yaptırdığını bildiren Refik Yılmaz, "660 metrekarelik projeye ve hukuka aykırı yapılanma söz konusu 2010 yılı Mayıs ayında projeyi meclise sunuyor ama bir ay sonra zemin etüt raporunu getiriyor. Böyle şey olur mu hiç. Biz mecliste zaten buna itiraz edip, konuşmalar yapmıştık. Ama kendisi bildiğini okudu. Oysa tüm yazışmalarda ve meclise sunduğu projelerde burası sadece balıkçı barınağı olacaktı. Şimdi biz tüm işlemleri sıfırdan başlatıyoruz. Gerekli yerlere yeniden yazılar yazıyoruz. Plan tadilatına gidip, ilgili bakanlıklar ve kurumlardan izinleri alıp balıkçı barınağını yeniden yapacağız" diye konuştu.
İnternet sitesinin kendi isteği ile yenilendiğini de anlatan Belediye Başkan Vekili Refik Yılmaz, "Adana Büyükşehir Belediyesi sitesini örnek aldık. Burada da Sayın Aytaç Durak bir yıldır görevden alınmış durumdaydı. O siteye baktığımız da Aytaç Durak bey'in resimlerini veya icraatlarını göremezsiniz. Biz de bunu örnekledik" dedi. Belediyede sürdürülen yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili belgelerin de yenilenen internet sitesine konulduğu hatırlatılan Refik Yılmaz, "Bilgi edinme kanunu gereği tüm soruşturma eklerini, ifadeleri ve soruşturma sürecini kamuoyunun bilgisine sunduk" diyerek, iddianamenin aleniyet kazanması üzerine bunu uyguladıklarını savundu. Taraf Gazetesi internet sitesini de örnek gösteren Yılmaz, o sitede de tüm Ergenekon soruşturmasının ifade ve süreçlerinin satır satır yazılı olduğunu kaydetti.
Olağanüstü meclis toplantısında kendisine destek veren ve basın toplantısında da yanında olan Mehmet Çelik ve Muharrem Sarı'yı savunan Refik Yılmaz, "Ya yolsuzlukların devamından yana olacaklardı ya da buna dur diyeceklerdi. Her ikisi de vicdanı hür, bizimle çalışmak isteyen, belediye deki yolsuzluk ve haksızlıklara dur demek isteyen arkadaşlarımızdır" dedi. Yolsuzlukların 1. Ağır ceza Mahkemesine düşen ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınma ile sonuçlanan bölümünün sadece 2009 yılı araç alımları ile ilgili olduğunu açıklayan Yılmaz, 2010 yılı ile ilgili belgelerin de gün yüzüne çıkacağını bildirdi. Terme Kaplıcalarının yıkımı için 22 Ekim 2009'da şu anda hapiste olan müteahhit Kemal Akkuş'a 31 bin 260 lira ödendiği ancak yıkılmadığını, bu kaplıcanın 16 Kasım 2009'da 8 bin 550 liraya Yusuf Şener'e ait firmaya yıktırıldığını hatırlatan Yılmaz, göreve gelir gelmez bütçe raporlarını istediğini, kasa da bulunan 47 bin 342 liraya karşın 5 milyon 760 bin lira borçlu ve 1 milyon küsurluk icra talebi ile göreve geldiklerini söyledi. Belediye eski başkanı Mehmet Turgut'un Fatih Mehmet Güler'e 8 ile 13 milyon lira arasında para bıraktığını öne süren Refik Yılmaz, sadece araç alımlarına yönelik 1 milyon 341 bin liralık yolsuzluğun söz konusu olduğunu, internet sitesinde yayımladıkları müteahhit Kemal Akkuş'un yanında çalışan elemanlarının ifadelerinde de 300 bin liraya yapılacak alımların 2 milyona yakın faturalandırıldığının belgelendiğini belirtti. Yolsuzlukta Kemal Akkuş'un ve Akkuş'un kurduğu paravan Fabaks firması ile yine kendisinin fatura kestiği Özendi firmalarının isminin geçtiğini bildiren Refik Yılmaz, hep aynı adamlara ve çevrelerine fatura kesilip para ödendiğine dikkat çekti.
Bastırılan takvimler için aynı firmaya iki kez fatura kesildiğini ve ayrıca başka firmaya da dağıtım bedeli ödendiğini ancak takvimlerin zabıtalar kanalıyla dağıttırılıp hiç dağıtım yapmayan firmaya 19 bin, takvimlere de 34 bin lira ödendiğini iddia eden Refik Yılmaz, "Meclis üyeleri olarak bunları dile getirdik ama olan biteni öğrenmek için denetim kurulu üyesi olmak gerekiyordu. Ocak 2010'da denetim kuruluna girince bunlar ortaya çıktı. Biz koltuk sevdalısı değiliz, partizanlıkta yapmıyoruz. Kendilerine davette bulunuyoruz, bugünden tezi yok hep birlikte İlçe Seçim Kurulu'na gidip istifalarımızı sunalım ve Gemlik'i seçime götürelim" dedi. Refik Yılmaz, belediyedeki soruşturmaların 2010 yılına da sıçrayabileceğine değinerek, "Halen mağdurlarsa bunun kararını halkımız versin. 12 Haziran'da Gemliklilerin önüne çift sandık gelsin" dedi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!