Gemlik'te deprem paneli

Gemlik Belediyesi tarafından düzenlenen panelde ilçenin deprem riski masaya yatırıldı.

Gemlik'te deprem paneli

"Gemlik ve deprem riski" konulu panel büyük ilgi gördü. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz'ın yanı sıra, Bursa Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Murat Arabacı, Bursa İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Necati Şahin, Bursa Mimarlar Odası Başkanı Çelik Eren Gezgin, Bursa Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Engin Er ve Bursa Şehir Plancıları Odası Başkanı Füsun Uyanık'ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, Gemlik'in deprem riskleri, ilçenin sağlam zemine taşınması projeleri, fay hatları ve çözüm teklifleri tartışıldı.
11 Eylül Belediye Düğün Salonu'nda yapılan panelde ilçenin zemin yapısı, Van depremi ile muhtemel bir Gemlik depremi arasındaki farklar ve benzerlikler ile Bursa'nın fay hatları da ele alındı.
Gemlik Belediyesi'nin yaptığı çalışmalara destek veren akademik oda temsilcilerini teşekkür eden Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, kentsel dönüşüm konusunda kararlı çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, "Ortak akıl ve bilim ışığında neler yapabiliriz? Biz hep bunları düşünüyoruz. Bu konuda projeler üretiyoruz. Doğru adımlarla ilerlerken, bilim ışığında titizlikle çalışıyoruz" dedi.
Gemlik'in balçıklı ve jölemsi zemin yapısı, demirleri korozyona uğramış bina stokları konusunda da bilgiler sunan ve konuşmasını slayt gösterimle renklendiren Refik Yılmaz, Gemlik'in sağlam zeminli yeni yerleşim alanlarına ihtiyacı olduğunu kaydetti. Yılmaz, akademik kuruluşların görüşlerine büyük önem verdiklerini hatırlatarak, "Yeni Gemlik'i gelin hep birlikte yapalım. Gemlik kazansın" diye konuştu.
Bursa Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Murat Arabacı da, Bursa'nın Gemlik körfezi ve Karacabey boğazının yanı sıra fay hatları ile çevrili olduğunu hatırlattı. Türkiye'nin deprem kuşağı açısından dünya ikincisi olduğunu, deprem hasarları açısından ise birinciliği kimseye kaptırmadığını anlatan Arabacı, tüm bu gerçeklere rağmen kalıcı ve büyük çalışmalar yapılmamasını tenkit etti.
Kriz yönetimi programlarıyla afetlerin yönetilemeyeceğini savunan Murat Arabacı, "Bin bina yıkılsa bin arama kurtarma ekibi koyabilecek misiniz? Oysa bizde kriz yönetimi denilince bu konu akla geliyor. Depremler bize dersimizi defalarca gösterdi, artık ödev yapma zamanı" dedi.
Bursa İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Necati Şahin de, Bursa'nın büyük şehirler arasında vizyonunun olmadığını söyledi. TOKİ konutlarını "ucube yapılar" olarak nitelendiren Şahin, Doğanbey, Hamitler ve Kestel Toplu konutlarını buna örnek gösterdi. Şahin, zeminle bina arasındaki iletişim ve uyumluluğun öneminin riski asgariye indirdiğini anlattı. Deniz kumu ile yapılan binalarda çimento bileşiminin bozulduğunu, kanserli hücre olarak nitelendirdiği korozyonun da demir kanseri olduğunu açıklayan Şahin, Gemlik ve Bursa'da yapı stoklarıyla ilgili ciddi bir envanter çalışması yapılması gerektiğini vurguladı.
"Deprem öldürmez, denetimsiz bina öldürür" diyen Bursa İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Necati Şahin, kentsel dönüşüm ve yapı denetim gibi kanunların bir an önce çıkarılması gerektiğini ve Afet İşleri Bakanlığı kurulması gerektiğini sözlerine ekledi.
Bursa Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çelik Eren Gezgin de, beton lobisinin Türkiye'de siyasete de hakim olduğunu belirterek, ülkenin artık ahşap gerçeğini kabul etmesi gerektiğini belirtti. Türkiye'nin ahşap dönüşüme geçmesi gerektiğini kaydeden Gezgin, "Bizden ormanı kopardılar. ABD'nin Kaliforniya eyaletinin yüzde 95'i, ABD'nin yüzde 80'i ahşap yapı ile donatılı. Bize beton kültürünü dayattılar. Doğru kent arterlerini tespit ederek, ahşap yapılaşmaya dönmemiz gerekiyor" dedi.
Jeoloji Mühendisleri Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er de, 1/100 binlik çevre düzeni planlamalarında deprem gerçeğinin ciddiye alınması gerektiğine işaret etti. Er, Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz'ın ilçeyi sağlam zeminli alanlara taşıma projesine destek vererek, ilçenin alüvyon tabakalı ve sıvılaşmalı bölgelerinin yapı denetimine uygun binalar olmasına rağmen riski asgariye indirmeyeceğini açıkladı.
Tarihteki depremleri ve deprem senaryolarını masaya yatıran Bursa Şehir Plancıları Odası Başkanı Füsun Uyanık da, deprem master planı, deprem senaryosu gibi programların hayata geçmesini, ayrıca afet sahalarının belirlenmesini istedi.
Yaklaşık 3 saat süren panel, izleyicilerin sorularının cevaplanmasıyla son buldu. Panele vatandaşların yanı sıra, sivil toplum örgütü yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve MAG yöneticileri de büyük ilgi gösterdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!