Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gemlik Belediyesi afet mağduru üreticinin yanında (ÖZEL HABER)

Dolu yağışında zarar gören zeytin üreticisine Gemlik Belediyesi'nden büyük destek geldi. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, düzenlenen basın toplantısında, dalından ayrılan yeşil zeytini piyasa fiyatının iki katına zeytinciden alarak yağa dönüştüreceklerini açıklamıştı. Üretici bu zeytinleri toplayıp alım noktasına getirmeye başladı. Sertaslan, "Zeytini toplayabildiğimiz kadar alacağız, yetmeyecek ama örnek olmayı hedefliyoruz, çiftçimizin yanında olmak adına böyle bir şey yaptık. Umuyorum ki yaptığımız bu çalışma tüm Türkiye'de, çiftçinin zor gününde birilerinin yanında olması gerektiği konusunda ses getirir" dedi.

Gemlik Belediyesi afet mağduru üreticinin yanında (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Salı günü Gemlik'te meydana gelen şiddetli dolu yağışı, kısa sürede zeytin üreticisine büyük zarar verdi. Neredeyse ceviz büyüklüğündeki dolu taneleri henüz olmamış zeytinleri toprağa düşürdü. Bir yıllık emeği zarar gören üreticinin yaralarını sarma müjdesi Gemlik Belediyesi'nden geldi. Başkan Mehmet Uğur Sertaslan, zeytin alım noktasında Bursada Bugün'e özel açıklamalarda bulundu.

"BUNU ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLMAK ADINA YAPTIK, ÖRNEK OLMAYI UMUYORUZ"

Mehmet Uğur Sertaslan, zeytin alım noktasında,çiftçinin her zaman yanında oldukları vurgusunu yaptı ve "Bir daha yaşamak istemediğimiz bir durumla karşılaştık ancak maalesef insanoğlu doğanın dengesini bozmaya devam ettiği sürece bunları yaşamaya devam edeceğiz, olan çiftçimize oluyor. Bir yıl boyunca para harcayarak, alın teri dökerek zeytinle uğraşıyorlar, nafakalarını kazanmak için yıl boyu mücadele ediyorlar. 15 dakikalık bir dolu geliyor ve bütün emeklerini boşa çıkarıp hayallerini yıkabiliyor. Zeytinler, 2 ay sonra toplansa 7-8 hatta 10 lira civarında satılacakken bu afet yüzünden 2 lira ediyor. Üreticinin yüzde 400 zararı var. Bu zararın tamamını karşılamak bütçe açısından Gemlik Belediyesi'ni aşan bir konu ama bir sinerji yaratmak, birilerinin daha taşın altına elini koymasını sağlamak için zeytinleri 4 liradan almaya karar verdik. Zeytini toplayabildiğimiz kadar alacağız, yetmeyecek ama örnek olmayı hedefliyoruz, çiftçimizin yanında olmak adına böyle bir şey yaptık. Umuyorum ki yaptığımız bu çalışma tüm Türkiye'de, çiftçinin zor gününde birilerinin yanında olması gerektiği konusunda ses getirir" şeklinde konuştu.

"12 AY BOYUNCA BU GÜNÜ BEKLİYORUZ"

Gemlik'te afetten büyük zarar gören mahallelerden biri olan Karacaali Mahallesi'nin Muhtarı Göksal Noca, mahallelerindeki zeytin alım noktası önünde yaptığı açıklamada, "Çok üzüldük, bizler 12 ay boyunca bu günü bekliyoruz, bütün hayatımız bu hasada bağlı. Yerlerimizin yüzde 70'i tapusuz en büyük problem bu. Nasıl yaparız da köylüyü nasıl en az zararla kurtarırız diye düşünüyoruz. Tapu olmadığı için tarsim yok, tarsim olmadığı için ödenek yok. Bir çıkmazın içindeyiz. Başkanımız sağolsun yere düşen zeytinleri 4 liradan aldı. Biz de gerekirse sabaha kadar burada köylümüzle birlikte çalışacağız, onların yanındayız. Çok üzgünüm" ifadelerini kullandı. Öte yandan ücreticilerin ilk gün 55 tondan fazla zeytin topladığı öğrenildi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!