Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gemi mürettebatı 75 günden beri mahsur

Düzgit Grup bünyesinde bulunan M/T Düzgit Integrity isimli gemi ve beraberindeki mürettebat 75 günden bu yana, Batı Afrika'da bulunan ada devleti Sao Tome'de tutuklu. Tutuklama gerekçesi olarak 'kaçakçılık' iddiasında bulunuldu. Suçlamayı kesin bir dille reddeden Düzgit Grup Yönetim Kurulu Üyesi Metin Düzgit, "Aç kurtların önündeki et parçası durumundayız" sözleri yaşadıkları durumu ifade etti. Türk geminin 17 mürettebatı bulunuyor. Söz konusu mürettebatın 13'ü Türk, 3'ü Gürcü 1'i Azeri.

Gemi mürettebatı 75 günden beri mahsur

Denizcilik sektöründeki varlığı 1960'lara dayanan Düzgit Grup bünyesindeki M/T Düzgit Integrity, İsveç'li Stena Grubu'na ait malların taşımacılığını yapıyordu.

Mal sahibi firmanın talimatıyla, Almanya bandırmalı bir başka gemiden mal transferi yapmaları gerekti.  M/T Düzgit Integrity ve 22 mürettebatı bulunan M/T Marida Melisa'nın kaptanları, Sao Tome'nin 7 deniz mili Kuzeybatısına denk gelen bir yerde buluşmak üzere sözleşti.

M/T Düzgit Integrity isimli gemi 15 Mart sabahı saat 06:36'da diğer gemi kaptanı ile sözleştiği yerde geldi ve beklemeye başladı.

Bu esnada bir Sahil Güvenlik botu bölgeye geldi ve gemi kaptanı durumu aktardı; izin verilmemesi durumunda başka bir yerde bekleyebileceklerini bildirdi. Sahil Güvenlik botu bir sorun olmadığını bildirdi ve o bölgeden ayrıldı. Saatler 08:51'i gösterdiğinde, M/T Düzgit Integrity ve M/T Marida Melisa gemileri, yük transferine hazırlanacakları sırada Sahil Güvenlik botu ikinci kez bölgeye geldi ve kıyıya yanaşmalarını istedi.

KAPTANLARA PARA VE HAPİS CEZASI

Her iki gemi de kıyıya yanaştıktan sonra savcılık soruşturması ve mahkeme süreci başladı. Her iki geminin kaptanı karaya çıkarıldıktan sonra alıkonuldular, pasaportları ellerinde alındı. M/T Düzgit Integrity'in 17 kişilik mürettebatı ise gemide kaldı. Yapılan yargılama sonrası mahkeme 26 Mart'ta yapılan duruşmada, 'kaçakçılık' suçlaması ile her iki gemiye el koydu, her iki kaptana 3 yıl hapis cezası 5 milyon Euro para cezası verdi. Verilen karar, temyiz edildi. Yapılan temyiz başvurusunun sonucu bekleniyor.

'KEYFİ KARAR VERİLDİ'

Konu ile ilgili hurriyet.com.tr'ye konuşan Düzgit Grup Yönetim Kurulu Üyesi Metin Düzgit, yapılan yargılamanın hukuki olmadığını iddia ederek şunları kaydetti: "Son derece küçük ve fakir bir ada ülkesi. Nüfusu 185 bin. Yıllık ihracatı 8 milyon dolar. İşsizlik yüzde 40. Herkes para alma derdinde. El konulan gemilerin değeri 40-50 milyon dolar. Aç kurtların önüne atılan bir et parçası düşünün. O durumdayız Biz kesilen cezayı ödemedik. Temyiz sonucunu bekliyoruz. Ancak bizim için hala bardağın yarısı boş. En kötü senaryoya kendimizi hazırlıyoruz. Personel 74 gündür gemide. Bu durumun yarattığı bir rahatsızlık var. Sağlık durumları ile ilgili bir sorun yok. Biz yarım asra yakın bir süreden beri denizcilik sektöründeyiz. İlk kez başımıza böyle bir olay geldi."

Metin Düzgit, konunun diplomatik yollarla çözümü konusunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bizzat ilgilendiğini, Türkiye'nin Gabon Büyükelçiliği'nin de girişimlerinin sürdüğünü aktardı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!