Geleneksel sporlar yaygınlaşıyor

Dünya Etnospor Konfederasyonu ve UNESCO iş birliğinde düzenlenen UNESCO Geleneksel Sporlar ve Oyunlar 4. Müşterek Danışma Toplantısı, İstanbul'da başladı.

Geleneksel sporlar yaygınlaşıyor

Sheraton Grand İstanbul Ataşehir Otel'de iki gün sürecek toplantının açılışına Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, UNESCO Geleneksel Sporlar ve Oyunlar Koordinatörü Marcellin Dally, UNESCO Asya-Afrika Konferansı Başkanı Khalil Ahmed Khan, Gambiya Spor Bakanı Hadrammeh Sidibeh, Sri Lanka Spor Bakanı Faiszer Mustapha, Kırgızistan Spor Bakanı Kanat Amankulov, Fildişi Sahili Spor Bakanı Paulin Danho, Sırbistan Spor Bakanı Vanja Udovicic, Katar Kültür ve Spor Bakanı Salah Ghanem Al-Majeed ile birçok ülkeden davetli katıldı.

Açılışta konuşma yapan bakan Kasapoğlu, "Geleneksel sporların dünyada yeniden yaygınlaşmasından memnuniyet duyuyoruz. Geleneksel sporlar, ülkelerin geçmişinden izler taşıyan bir kültür. Toplumların hem kendi tarihlerini hem de birbirlerini tanıması adına bir köprü vazifesi görüyor. Dünyanın kültürel zenginliklerinin yeniden buluşmasına vesile olan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Sayın Bilal Erdoğan'a teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak geleneksel sporların gelişmesi için verdikleri desteğin hız kesmeden devam edeceğini vurgulayarak şunları kaydetti: "Her milletin mazisi kendisi için ne kadar kıymetliyse dünya için de o kadar kıymetlidir. İnsanlığın ortak kültür hazinesine kattığı değerdir. Sorumluluk makamı olarak bizim vazifemiz, bu sporların gençlerimiz arasında daha fazla saygınlık ve popülarite kazanmasına yardımcı olmaktır. Gençlerin ait oldukları kültürle irtibatı, gelenekleriyle barışması, aynı zamanda ait oldukları toplumla kucaklaşması anlamına gelir. Kendi toplumu ve değerleriyle barışık gençlik, dünyada barışı ve huzuru tesis edeceklerdir. Bu gençler, sahip oldukları kıymetli yadigarları gönüllü elçiler olarak tüm dünyaya tanıtacaktır. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak ülkemizde geleneksek sporların yayılması için pek çok faaliyeti yürütüyoruz. Çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Gelenek ve geleceği birleştiren bu ruhun bir parçası olmak bizim için mutluluk vesilesi. Çok daha güzel bir dünya için el ele verme, bu amaç için atılan adımlara omuz verme vakti. Bu değerli toplantının son derece verimli geçeceğine yürekten inanıyorum."

Marcellin Dally de, geleneksel sporların kültürler ve nesiller arasında bir köprü vazifesi gördüğünü belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!