Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Geçici cumhurbaşkanı yemin etti

Mısır'da darbe sonrası ordunun göreve getirdiği Adli Mansur yeni görevine başlamak için yemin etti. Mansur, "Bu benim için büyük bir onur. Bu görevi bana Mısır halkı verdi. Tiran olmayacağız. " dedi.

Geçici cumhurbaşkanı yemin etti

Yeminin ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, geçici cumhurbaşkanı sıfatıyla ülkedeki geçiş sürecini yönetecek. Mansur yemin töreninde yaptığı konuşmada, "Bu benim için büyük onur. Bu görev bana Mısır halkı tarafından verildi" dedi.

Adil yargı sistemini selamlıyorum" diyen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, "Mısır medyasının özgür bir medya. Medya bir önceki rejimin kötü uygulamalarını farketti" şeklinde konuştu.

Muhalefet liderlerinden Amr Musa da, bugün hükümet kurma çalışmalarına başlayacaklarını duyurdu. Musa, bir iktisatçının başkanlığında teknokratlardan oluşan bir hükümetin kurulması gereğine işaret etti.

ORDU YÖNETİME DÜN EL KOYDU

Mısır'daki siyasi kriz askeri darbeyle sonuçlandı ve siyasi krizin çözülmesi için verilen 48 saatlik sürenin dolmasının ardından ordu yönetime el koydu.

Beklenen açıklama, Mursi yönetiminin geleceğinin konuşulduğu toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi'den geldi.

Mevcut anayasayı askıya aldıklarını söyleyen Sisi, 'Seçim yapılıncaya kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'un cumhurbaşkanlığı görevi yürüteceğini' açıkladı.

Geçiş döneminde teknokratlardan oluşan ulusal bir uzlaşı hükümeti kurulacağını kaydeden Sisi, yaptıkları müdahalenin gerekçesini "Halkın orduyu göreve davet ettiğini hissettik" sözleriyle açıkladı.

Diyalog çağrıları yaptıklarını bu çağrıya muhalefetin uyduğunu fakat Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den yanıt alamadıklarını belirten Sisi, ordunun siyasetten uzak duracağını söyledi. Siyasi uzlaşı için uzun süre ve çok fazla çaba sarf ettiklerini belirten Sisi, alınan kararların uzlaşı sonucunda gerçekleştiğini ileri sürdü.

Sisi, ayrıca ordunun 'hukukun üstünlüğü çerçevesinde' Mısır halkının güvenliğini sağlayacağını ifade etti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!