Gece kuşları daha zengin oluyor

İspanya'da yapılan bir araştırmada daha çok tembel, disiplinsiz ve zevkine düşkün olarak algılanan gece kuşlarının daha akıllı ve iş hayatında daha başarılı olduğu belirtildi.

Gece kuşları daha zengin oluyor

 

Yatağa erken gitmenin sağlık açısından daha iyi olacağı hep konuşulur. Ancak araştırmalarda erken yatağa gidenlerin iş hayatında pek de başarılı olmadığı iddia edildi. Araştırmaya göre gece kuşları genellikle sabah erken kalkan insanlardan daha zengin ve parlak oluyor.

Madrid Üniversitesi'nden bir grup uzman 1000 genç üzerinde araştırma yaptı. Araştırma sonunda gece ilerleyen saatlere kadar ayakta kalmayı tercih edenlerin prestijli ve yüksek gelirli işlere yatkın bir zekaya sahip oldukları ortaya çıktı.

Tarlakuşu veya 'sabah insanı' olarak tanımlanan insanlar sınavlarda daha başarılı olurken, bu alanda gece kuşları aynı sonucu elde edemiyor.

Araştırmada uzmanlar, gençlerde alışkanlıklar ve vücut saatti incelemesi yaptı. Onların geç saate kadar ayakta kalıp kalmadıkları, sabah geç kalkıp kalkmadıkları veya yatağa erken gidip gitmedikleri, erken kalkıp kalkmadıkları irdelendi.

Okul performansı ve tümevarım zekası veya problem çözme durumları değerlendirildi. Derslerdeki başarıları da hesaba katıldı. Sonuçta gece kuşlarının sabah erken kalkanlara göre genel idrakta iyi tahmin ve akademik alanda başarılı olduğu görüldü. Ayrıca analitik düşünce kadar kavramsal düşünme kapasiteleri de yüksek çıktı. Yenilikçi düşünce, çok prestijli iş ve iyi gelir gibi yeteneklere yatkın oldukları gözlemlendi.

Loughborough Üniversitesi'nden Prof. Jim Horne "Gece kuşları dışa dönük yaratıcı tipler. Şairler, sanatçılar. Sabah erken kalkanlar ise içe dönüklerdir. Sivil memur ve muhasebeci gibi" dedi.

Ünlü gece kuşları arasında ABD Başkanı Barack Obama, Charles Darwin, Winston Churchill, Keith Richards ve Elvis Presley var. Erken kalkanlar arasında ise George W. Bush, Thomas Edison, Napoleon, Condoleezza Rice ve Ernest Hemingway  olduğu belirtildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!