Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gece çalışan kadınlar dikkat!

Hayatlarının büyük kısmını gece çalışarak geçiren kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğu belirlendi.

Gece çalışan kadınlar dikkat!

 

 

Kanada'daki Queen's Kanser Araştırma Enstitüsü, İngiliz Kolombiya ve Drexel Üniversitelerinden bilim adamları, gece çalışan kadınların sağlık durumunu araştırdı.

"Occupational and Environmental Medicine" dergisinde yayımlanan araştırmaya farklı meslek gruplarından 20-80 yaşındaki meme kanserine yakalanan 1135 kadın ve kanser teşhisi koyulmamış 1179 kadın katıldı.

Gece, 29 yıldan az çalışan kadınlarda meme kanseri riskinde artış görülmediği, 30 yıl ya da daha uzun süre çalışanlarda ise hastalık riskinin iki kattan fazla arttığı görüldü.

Araştırmacılar, temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak olan ve gece salgılanan melatonin hormonu ile meme kanseri riski arasındaki bağlantının bir kez daha doğrulandığını belirtti.

Bilim adamları, melatonin hormonunun seviyesindeki değişikliklerin östrojen hormonunu etkileyerek meme kanserini tetikliyor olabileceğini vurguladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!