Gazze'deki elektrik krizi can yakıyor

Gazze'de 2006 yılındaki İsrail saldırısında hasar gören elektrik santralının bölgeye uygulanan abluka nedeniyle halen daha tamir edilememesinden dolayı yaşanan sıkıntı giderek büyüyor.

 Gazze'deki elektrik krizi can yakıyor

İsrail'in Gazze'deki tek elektrik üretim santralını vurmasının ardından günde altı ila sekiz saat arasında değişen elektrik kesintisinin yaşandığı bölgede, son dört gün içinde sekiz kişi hayatını kaybetti.

Faturayı ödeyemediği için elektriği tamamen kesilen ve bu yüzden aydınlatma için mum kullanan altı kişilik bir ailenin tüm fertleri, evde çıkan yangında hayatını kaybetti. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, aynı binada dört yaşındaki bir çocuk yanarak, komşusunu kurtarmaya çalışan bir kişi de boğularak can verdi.

KURBANLARIN AKRABALARI HÜKÜMETE KIZGIN
Mumlardan çıkan yangında ölen ailenin akrabaları Filistinli elektrik şirketine öfke kusarken, Gazze hükümeti İsrail'i suçladı.

Cenaze konvoyunun Gazze Elektrik Dağıtım Şirketi'nin önünden geçtiği sırada, şirkete ait binanın kapı ve camlarını kırıp içeri giren protestocular ofislerdeki bilgisayarları parçaladı.

İnsan hakları aktivisti Mustafa İbrahim "Hükümet, elektrik sıkıntısına bir çözüm üretememesi nedeniyle vuku bulacak ve vuku bulmuş bütün olaylardan sorumludur" diye konuştu.

"İSRAİL'E TAVİZ VERMEYECEĞİZ"

Filistinli yetkililer ise Gazze'deki tek elektrik santralının 2006'daki saldırıdan sonra tam randımanlı çalışamadığını ve santral için gerekli yakıtın da İsrail'in uyguladığı ambargo nedeniyle sağlanamadığını belirterek, yaşanan sıkıntıdan Tel Aviv yönetimini sorumlu tuttu.

Gazze'deki Filistin hükümeti sözcüsü Tahir el Nunu, elektrik krizine çözüm bulmak için yürüttükleri çalışmaların sürdürdüğünü belirtirken, basında çıkan haberlere tepki gösterdi.

Bazı medya organlarının elektrik karşılığında İsrail'e taviz verilmesi çağrısında bulunduğunu söyleyen Nunu, "Kimse bizden insan haklarını elektrik ve maddi çıkar karşılığında takas etmemizi beklemesin. Elektrik karşılığında ülkemizi satmayacağız" ifadelerini kullandı. Nunu, "Niçin bazıları İsrail'i abluka nedeniyle temize çıkartmaya uğraşıyor ve hükümeti sorumlu tutuyor" diye sordu.

"YETERLİ ELEKTRİK VERMİYORLAR"
Enerji Kurumu Başkan Yardımcısı Fethi eş Şeyh Halil de elektrik konusunda bir dezenformasyon olduğunu, asıl problemin İsrail ve Mısır'dan alınan elektrik miktarının yeterli olmamasından kaynaklandığını dile getirdi.

Gazze'nin elektrik ihtiyacının halen yüzde 80'i İsrail, yüzde 20'si ise Mısır tarafından sağlanıyor

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!