Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gazeteci Berkan köpek öldürdü' iddiası twitterı salladı

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı İsmet Berkan'ın Bebek sahilinde koşarken kendi köpeğine havladığı için, birkaç sokak köpeğine kızdığı ve içlerinden küçük olana tekme atarak ölümüne neden olduğu iddia edildi.Özellikle sosyal medyanın en çok katip ettiği konu haline gelen iddia üzerine Berkan açıklama yaptı.

Gazeteci Berkan köpek öldürdü' iddiası twitterı salladı

 

 

Sosyal medyada bir anda  hashtag yani en çok konuşulması istenilen konu haline gelen olay Demokrat Haber'de yer alan bir haberle ortaya çıktı. Haberde  Hürriyet Gazeteszi  köşe yazarı İsmet Berkan'ın, Perşembe sabahı (20.06.2013) Bebek sahilinde koşarken kendi köpeğine havladığı için, birkaç sokak köpeğine kızdığı ve içlerinden küçük olana tekme atarak ölümüne neden olduğu iddia edildi. Yeryüzüne Özgürlük Derneği aktivisti Burcu Çelik'in verdiği bilgiye göre İsmet Berkan'ın attığı tekmeden can havliyle kaçarken bir arabanın altında kalarak ezilen Fındık isimli köpek  15 dakika can çekiştikten sonra  öldü.

HAKARET ETTİ İDDİASI

Haberdeki iddiaya göre, Fındık'ın arkadaşı olan köpek ise Fındık ölene kadar başından ayrılmadı. Olaydan etkilenen çevredekiler ve şoför gözyaşlarını tutamazken, görgü tanıkları İsmet Berkan'ın kendi cins köpeğini kastederek "Bununla onu bir mi tutuyorsun", "Oh iyi oldu, bunu hak etmişti", "İnşallah ölür", "Zaten hayvansever değilim" gibi açıklamalarda bulunduğunu iddia etti. Yaşananlar polis tutanağına geçerken, köpeğe çarpan aracın sahibi Tevfik Dündar ve görgü tanığı Ali Özbek daha sonra Arnavutköy karakoluna giderek İsmet Berkan'dan özellikle şikayetçi oldu.

"ADALETİN YERİNİ BULMASINI İSTİYORUM"

Köpeğe çarpan aracın sahibi Tevfik Dündar "Bu sabah ailecek sahile gezmeye gitmiştik fakat mahvolduk. İsmet Berkan'ın köpeklere ani hareketler yaptığını gördüm ve ardından 3 köpek Berkan'dan kaçarken arabanın önüne atladı. 2'sine çarpmaktan son anda kurtuldum fakat küçük olan arabanın altına girdi. Çevreden bir anne ve oğlu yardıma koştu ve köpeğin başından ayrılmadılar. Yardıma koşan ve olaya şahit olan Ali Özbek isimli gencin İsmet Berkan'ın peşinden gittiğini gördüm, ona "Ölürse ölsün, zaten sokak köpeği" demiş. Olaya şahit olan taksi şoförleri ve halk da çok fazla tepki verdi. Karakolda şikayetçi olurken bir memur bundan bir şey çıkmaz dedi. Ona 60 yaşında olduğumu ve haklarımı çok iyi bildiğimi söyledim ve arabamdaki hasar için şikayetçi oluyorum dedim. Oysa derdim para pul değil, İsmet Berkan gibi insanların cezasını çekmesini ve adaletin yerini bulmasını istiyorum. Kazanılan tazminatı da sokak hayvanlarına bağışlayacağım" dedi. Twitter'de tepkiler dinmezken #ismetberkanhesapver diye bir başlık bile açıldı.

"ARKASINA BİLE BAKMADI"

Görgü tanığı Suzan Noras ise "İsmet Berkan kendi köpeğini çekiştirerek arkasına bile bakmadı, ardında can çekişen bir hayvan bıraktı. Fındık'a çarpan adam ise vicdan azabından mahvoldu." dedi

"ATTIĞI TWEETİ SİLDİ"

Olayın sosyal medya da duyulmasının ardından Hürriyet gazetesi yazarı Ömür Gedik de Twitter'dan olayı kınadı, fakat çok geçmeden attığı tweeti sildi. Yeryüzüne Özgürlük Derneği'nden Burcu Çelik ve İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Avukat Hülya Yalçın, "sokak hayvanlarının korunmasından sorumlu olan Beşiktaş Belediyesi'nin de bu davada yanımızda olması için çağrı yapıyoruz" dedi. Olaya şahit olan Suzan Noras ve hayvan hakları savunucusu Defne Arsoy da hukuki süreçte konunun takipçisi olacağını açıkladı.

VE İSMET BERKAN AÇIKLAMA YAPTI

Bu tepkiler üzerine Berkan köşesinde konuya ilişkin açıklama yaptı. İşte Berkan'ın açıklaması:

'Güne sosyal medyada #ismetberkanhesapver diye bir başlık olduğunu görerek, binlerce insanın türlü çeşitli biçimlerde ölmenizi dilemesini okuyarak başlamak... Tam olarak durumum bu. 20 Haziran Perşembe sabahı saat 06.40 civarı, 13 yıldan beri her sabah yaptığım gibi köpeğimle birlikte yürüyüş yapıyordum. Bebek'ten Arnavutköy'e doğru giderken, şimdi bir lokantaya dönüşen eski benzin istasyonunun hizasında beş-altı köpeğin havladığını fark ettim.

BÜTÜN SOKAK KÖPEKLERİNİ TANIYORUZ

Bu yolda sürekli köpeğimle yürüdüğüm için hemen hemen bütün sokak köpeklerini de tanıyoruz. Onlar da benim köpeğimi tanıyor. Zaman zaman havlayanlar olsa da biz her seferinde yürüyüp geçiyoruz. Beni ve köpeğimi tanımayan köpeklerden zaman zaman saldıranlar da olabiliyor. O zaman da onu korkutuyorum, bir daha da aynı sorun çıkmıyor.

KALÇASINI ISIRMAYI KALKTI

Perşembe sabahı da yolun karşısında havlayanları çok önemsemedim, içlerinden birinin hızla yolu geçip yanımıza gelmesini de önemsemedim. Ama ne zaman ki o köpek benim köpeğime saldırdı, kalçasını ısırmaya kalktı, o zaman o köpeği korkutmak için üstüne yürüdüm. Yakınına bile varamamıştım, beni görünce kaçtı ve karşıya koştu.

ÖLEN FINDIK BİZE SALDIRMAMIŞTI

Ben ona bakarken yoldan bir çarpışma sesi geldi. Ölen Fındık bize saldırmamıştı ama diğer köpekle birlikte karşıya geçmiş olmalıydı, diğer köpek korkup kaçınca o da kaçmak istemiş, o sırada oradan geçen bir arabanın altında kalmıştı.
Dönüp yola baktığımda Fındık o an hareket etmiyordu. Öldüğünü düşündüm. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü.

CİDDEN KORKTUM

Tam o sırada, yola fırlayan birilerinin bana küfretmekte ve üstüme yürümekte olduğunu gördüm. Korktum. Cidden korktum. Belki yersiz bir korkuydu ama panik halinde yürüdüm, uzaklaştım.
Biraz ileride nefes nefese bir genç adam beni yakaladı. Aslında bana bir tane patlatmak içim koştuğunu söyledi. Onunla tatsız ve yersiz bir sohbetim oldu. Daha sakin, daha aklıbaşında konuşabilirdim. Genç adam bana kendi annesinin ve ablasının şu an Fındık'la ilgilendiğini söyledi, haklı olarak beni duyarsızlıkla suçladı. Öldü sandığım Fındık'ın ölmediğini öğrenince daha da beter oldum.

BENİM AÇIMDAN OLUŞ BİÇİMİ BÖYLE

Olayın benim açımdan oluş biçimi böyle. Ama gelin görün ki, Fındık'ı tekmeleyerek yola kovaladığımdan tutun da beni ben olarak teşhis edebilecek ve köpek kovaladığımı fark edecek kadar kaldırımda olup biteni net biçimde gören ama o köpek yola fırladığında bırakın fren yapmayı tamponunu orada bırakıp gidecek sürücü hikayelerine kadar masallar, haber adı altında elden ele dolaşıyor.

KENDİMİ AFFETMEYECEĞİM

Araba çarptıktan sonra korkup paniğe kapıldığım ve Fındık'ın başına gitmediğim için hayatım boyunca kendimi affetmeyeceğim. Bunun hiçbir telafisi olmadığını da biliyorum. On yıl önce ölmüş anneme küfür eden, beni tekmeleyerek öldürmek istediğini açık açık yazan, evime gelip çocuklarımı benim gözümün önünde tekmeleyeceğini söyleyenler de umarım bir gün kendilerini affederler.

 

AKŞAM

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!