GAZETECİ 6 KİŞİYE HAYAT OLDU

Sakarya'nın Karasu ilçesinde iki gün önce geçirdiği trafik kazası sonrasında yaşam savaşı veren basın mensubu Selçuk Kadı'nın beyin ölümü gerçekleşti. Kadı'nın ailesi organların bağışlanmasına karar verdi.

GAZETECİ 6 KİŞİYE HAYAT OLDU

Karasu ilçesi TOKİ Kavşağında meydana gelen olayda evine girmek için kavşaktan dönmeye çalışan Sakarya'da yayın yapan Bizim Sakarya Gazetesi'nde grafiker olarak çalışan Selçuk Kadı yaşanan trafik kazası sonrasında ağır yaralı olarak kaldırıldığı Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi Yoğun balkım servisinde tedavi altına alındı. Kadı, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak beyin ölümü gerçekleşti. Doktorlar ile ailenin yaptığı görüşme sonrasında Kadı'nın organlarının bağışlanmasına karar verildi.

Bunun üzerine hastane yetkilileri, İstanbul'daki Organ Nakli Koordinasyon Merkezi ile irtibat kurdu. Kartal Koşuyolu Hastanesi ile Memorial Hastanesi'nden gelen ekip, yapılan 4 saatlik operasyonla organları aldı. Alınan organlardan bir böbrek ve karaciğer, Memorial Hastanesi'ndeki 2 hastaya, kalp Kartal Koşuyolu Hastanesi'ndeki acil bir hastaya, kornealar da Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde nakil bekleyen iki hastaya nakledilecek. Diğer böbrek ise Sağlık Bakanlığı'nın sisteminde yapılacak eşleştirme sonucunda sırada bekleyen dokusu en uygun hastaya nakledilecek.

Organ bağışı ile ilgili konuşan Selçuk Kadı'nın dayısı Kadir Mazlum, "Sonuçta olay mahallinde orda değildik. Raporlara ve daha sonra edindiğimiz bilgilere göre TOKİ kavşağında Selçuk Gece 00.30 - 01.00 sularında evine dönerken karşı yönden gelen 50 km hız sınırı olan bir yolda 100 km'nin üzerinde bir hızla Selçuk'a yandan çarparak 35 metre sürüklüyorlar. Selçuk askerde geldikten sonra bizleri hep beraber organlarımızı bağışlayalım birer tane bağış kartımız olsun diye uyarmıştı. Bizde tereddüt etmeden organlarını bağışladık. Selçuk bugün hastanede yatıyor organ bekliyor da olabilirdi. Bizde bu şekilde isteyeceğini düşünerek başka insanların şifa bulmasını istedik. Organları bağışladığımız insanları tanımak istiyoruz. İnsanlara umarız şifa olur" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!