'Gaz almıyor' daha fazla sinirlendiriyor

İnternet sitelerine asgresif mesaj bırakmanın veya tartışmaya girmenin insanı kısa süreli rahatlatsa da uzun vadede daha fazla hüsrana uğrattığı ve sinirlendirdiği belirtildi.

'Gaz almıyor' daha fazla sinirlendiriyor

 

İnternette bir habere ya da yoruma sinirlendiğinde hemen klavyeye sarılan insanların sonunda hüsrana uğradıüı araştırmalar tarafından ortaya kondu. Bu gibi davranışların insanın "gazını aldığı" ve rahatlattığı düşünülür. Oysa durumun hiç de böyle değil. Uzmanlar internet sitelerini düzenli olarak ziyaret edip agresif ve olumsuz yorum yazanların mesajı gönderdikten hemen sonra rahatladığını ama bu deneyimin genel olarak insanı çok daha sinirli yaptığı ve hüsrana uğramış hissetttirdiğini söylüyor.

Bir başka çalışmada ise insanların tartışmalarını okumak ile kendi yorumunu yazmak negatif ruh halinin değişikliği ile bağlantılı. Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking dergisinde yayımlanan araştırmayı kaleme alan Wisconsin-Green Bay Üniversitesi'nden Ryan Martin online gaz almayı benzinle yagın söndürmeye gitmeye benzetiyor. Doç. Martin "İnternet diğer başka şeylerden daha çok dürtülerine hakim olamama durumu yaratıyor. Sinirilendiği zaman uzaktaki birine cevap vermen daha kolay. Bu da bir kontrolsüzlük getiriyor" dedi.

Martin çalışmalarında tartışma sitelerini ele aldıklarını söyledi. Takma ad kullanarak baskının azaldığını düşünen insanların öfkesini daha kolay dile getirdiğini belirten Martin, ancak bu durumun sorunu çözmede yardımcı olmadığını düşünüyor. Kızgın olmakta bir yanlışlık olmadığını ancak olumlu olmanın sorunu çözmede ve soruna odaklanmada daha etkili olduğuna vurgu yapıyor.

Online gaz almanın güçsüzlük ifadesi olduğunu iddia eden Doç. Martin bu tip insanlarda bir şeyi değiştiremeyeceği düşüncesinin hakim olduğunu söyledi.

Yapılan ilk çalışmada tartışma sitelerine insanların yüzde 78'i meraktan giriyor. Katılımcıların yüzde 75'i yorum yazıyor ve kendini rahatlamış hissediyor. Katılımcıların çoğu kendi yazdıklarına başkasının yazdığı yanıtı merak ediyor.

İkinci çalışmayı yapan CiviliNation'dan Andrea Weckerle "Online düşmanlık bir halk sağlığı krizi şeklinde. Online agresiflikten doalyı birçok hayat mahfoluyor" dedi.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!