Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gardiyanlara 'intihar' semineri

HATAY'ın İskenderun İlçesi'ndeki M Tipi Kapalı Cezaevi'nde görevli infaz koruma memurları, tutuklu ve hükümlülerin intihar riski konusunda bilgilendirildi.

Gardiyanlara 'intihar' semineri

İskenderun Adliyesi Konferans Salonu'ndaki seminere İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü Ramazan Fidanoğlu, idare amirleri ve ceza infaz koruma personeli katıldı. 'Hayata Tutunma İstekleri' konulu seminerde konuşan Adana F Tipi Kapalı Cezaevi'nde görevli Psikolog Dr. Fadime Yenikale, tutuklu ve hükümlülerin toplumda yüksek intihar riski oluşturan grup olduğunu belirtti. Yenikale, "Ceza infaz kurumları ve tutuk evlerinde kalanların topluma göre daha yüksek intihar riski bulunmaktadır. Topluma göre tutukluların intihar riski 10 kat, hükümlülerin ise 3 kat daha fazladır. Erkekler, kadınlara göre daha çok yüksek intihar riski olan gruplar içerisindedir" dedi.

Hükümlü ve tutukların hayata tutunmaları için cezaevinde sürekli çeşitli eğitimlerin verdiğini kaydeden Yenikale, açılan meslek ve el işi kurslarının insanları hayata bağladığına dikkat çekti.

Cezaevlerinde açılan kurslar sayesinde birçok kişinin meslek öğrendiği ve ekonomik gelir elde ettiğini vurgulayan Yenikale, "Mahkumlar edindikleri meslek sayesinde tahliyelerinin ardından geçimlerini sağlayabilecek duruma geliyorlar. Bizler de gerekli görüldüğü takdirde zaman zaman psikolojik destekler veriyoruz. Ayrıca cezaevi personeline hizmet içi eğitim kursları açarak, daha verimli, kendine güvenen ve ne yaptığını bilen memur profilini oluşturuluyor" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!