Garanti'den sonra Yapı Kredi de dava açacak

Cuma günün Rekabet'ten gelen cezalar sonrasında bankaların tavrı yavaş yavaş netleşiyor. Garanti Bankası haftasonu karara karşı dava açacağını açıklarkeni Akbank cezayı ödeyeceğini açıkladı. En son karar ise Yapı Kredi'den geldi.

 Garanti'den sonra Yapı Kredi de dava açacak

Rekabet Kurulu'nun 12 banka hakkında yapttığı soruşturma sonrasında bankalara toplanda 1. milyar TL'lik ceza kesilirken yeni haftada bankalar karar sonrasında nasıl bir yol izleyeceklerini teker teker açıklıyor.

En son gelen açıklama ise Yapı Kredi'den;
éBankamızında aralarında bulunduğu oniki bankanın mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetleri alanında anlaşma ve/veya uyumlu eylem içerisinde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütülen soruşturmaya ilişkin olarak Rekabet Kurulu'nun, 08.03.2013 tarih, 13-13/198-100 sayılı kararı ile  yargı yolu Ankara İdare Mahkemelerinde açık olmak ve gerekçesi daha sonra tebliğ edilmek üzere Bankamıza 149.961.870 TL tutarında idari para cezası verilmesine karar verilmiştir.

Söz konusu idari para cezası, gerekçeli kararın tebliğini takiben 30 gün içinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 17. Maddesi hükmü çerçevesinde, dörtte üçü nispetinde 112.471.403 TL olarak ödenecek olup, Bankamızca söz konusu karar ve cezaya ilişkin olarak gerekli yasal girişimlerde bulunulacaktır.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını  bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!