Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Gar saldırısı için 349 bin TL tazminat kararı

Ankara'da 10 Ekim 2015'te Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplananlara yönelik olarak DEAŞ'ın gerçekleştirdiği saldırıda can veren Tekin Arslan'ın ölümüne ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı, maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Gar saldırısı için 349 bin TL tazminat kararı

İnşaat İşçileri Sendikası'nın kurucusu Arslan'ın ölümü nedeniyle eşi ve iki çocuğu için 180 bin TL manevi, 169 bin TL de maddi olmak üzere, toplam 349 bin TL tazminata hükmedildi

Ankara 17. İdare Mahkemesi'nin 30 Nisan'da verdiği kararda sosyal risk ilkesi gereğince, toplumun bireyi olmaktan ötürü yaşanan özel zararların topluma pay edilmesi gerektiği belirtildi.

Bu kapsamda terör olaylarının devlete yönelik olduğu, anayasal düzeni yıkmayı amaçladığı ve kişilerin toplumun bireyi olmaları nedeniyle zarar gördüğü vurgulandı.

Kararda özetle şöyle devam edildi: "Terör eylemlerine şahit olanların hayatları boyunca çektikleri ve çekecekleri zararların daha büyük sıkıntılara yol açacağı yadsınamaz bir gerçektir. Bu zararların, idare tarafından topluma pay edilmesi suretiyle tazmini hakkaniyet gereği olup sosyal devlet ilkesine uygun düşecektir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!