Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Galatasray'ı finanse eden F.Bahçeli kim?

Galatasaray, öyle bir kaynak buldu ki, Ünal Aysal'ın yapamadığı sermaye artırımından da, bu yıl yaptığı transferlerin maliyetinden de daha büyük. Üstelik bu kaynağı sağlayan kişi, adı tahmin edilemeyecek bir Fenerbahçeli.

Galatasray'ı finanse eden F.Bahçeli kim?

Galatasaray Sportif, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı bir açıklamayla, geçmiş yıllardan kalan vergi cezalarına yönelik büyük bir indirimin duyurumunu gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamada, 2005-2009 yılları arasında kulübe kesilen 29,3 milyon liralık vergi aslı ve 43.95 milyon liralık vergi cezası olmak üzere toplam 73 milyon 250 bin liralık vergi cezasıyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı ile uzlaşıya varıldığı bildirildi.

Buna göre, Galatasaray Sportif, 2010 yılı sonunda başlanan uzlaşı görüşmeleri sonucunda, borç ana parasının sadece 2.93 milyon liralık kısmını; yani sadece yüzde 10'unu ödeyecek.

Şirketin açıklamasında, verginin ödenmemesinden kaynaklanan vergi ziyaı cezasının da kaldırıldığı açıklandı.

Böylelikle, Galatasaray Sportif, kamuoyunda çok büyük tartışma yaratmış olan sermaye artırımı sonrası elde ulaşacağı sermayenin daha fazlasını bir anda Maliye tarafından kazanmış oldu.

Galatasaray'a uygulanan 70 milyon liralık vergi cezası indirimi, kulübün stad gelirlerinin yarısına tekabül ediyor.

Ayrıca, bu afla birlikte, kulübün bu yılki transfer harcamalarının tümünün daha üzerinde bir para Galatasaray'ın kasasında kalmış oldu.

Bir başka deyişle, bu anlaşmaya "olur" veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Aysal yönetiminin yapamadığı sermaye artırımından da, kulübün yaptığı transfer harcamalarından da büyük bir kaynağı bir kalemde Galatasaray'ın gider kaleminden silmiş oldu.

Şimşek'in, Galatasaray'a sağlamış olduğu bu büyük katkı, bir Fenerbahçeli'nin Galatasaray'a yaptığı en büyük katkı olarak da tarihe geçti ve ezeli rekabet tarihine yazılmış oldu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!