Galatasaray'ın 38. Başkanı Mustafa Cengiz oldu

Galatasaray'da gerçekleşen olağan seçimli genel kurulda 20 sandıktan 16'sı açıldı. En yakın rakibi Dursun Özbek'in 1051 oy önünde bulunan Mustafa Cengiz, Galatasaray'da resmen yeniden başkan seçildi.

Galatasaray'ın 38. Başkanı Mustafa Cengiz oldu

Galatasaray'ın bugün düzenlediği Olağan Seçimli Genel Kurul tamamlandı. Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen genel kurulda başkanlığa, mevcut başkan Mustafa Cengiz seçildi.

Cengiz, diğer başkan adayları Dursun Özbek, Ozan Korkut ve Ali Fatinoğlu'nu geride bırakarak, bir dönem daha Galatasaray başkanı olma hakkını elde etti. Cengiz, 16'ncı sandığın açılmasının ardından matematiksel olarak başkanlığı garantilerken, daha sonra açılan 4 sandık sadece sonucu değiştirdi.

Başkanlığa seçilen Cengiz, 20 sandıkta kullanılan 4 bin 803 oyun 2525 alırken, Dursun Özbek 1361, Ozan Korkut 659, Ali Fatinoğlu ise  207 oy aldı.

Mustafa Cengiz, başkanlığa seçilmesinin ardından kendisine gelen tebrikleri kabul etti. Diğer başkan adayları Dursun Özbek, Ozan Korkut ve Ali Fatinoğlu, Cengiz'in farkı açmasının ardından sandıklarının tamamının açılmasını beklemeden salondan ayrıldı.

Ozan Korkut daha sonra yeniden salona gelerek başkan Mustafa Cengiz ve yönetimini tebrik etti. Korkut'a kendisinin listesinde yer alan Adnan Öztürk de eşlik etti.

Tevfik Fikret Salonu'nda yapılan sandık açılımı sırasında Mustafa Cengiz'in sandıklardan üstün çıkması, salonda büyük coşkuyla karşılandı. Salonda bulunan genel kurul üyeleri, gri listenin ağırlıklı çıktığı sandıkların açıklanmasının ardından tezahüratlarda bulunarak Cengiz'e destek verdi.

MUSTAFA CENGİZ'DEN İLK AÇIKLAMA

Başkanlığı resmileşmesinin ardından konuşan Cengiz şu ifadeleri kullandı;

"Bu seçimi büyük bir özveriyle yöneten sevgili Divan Kurulu Başkanı ve üyelerine teşekkür ediyorum. Bütün çalışanlara tek tek teşekkür ediyorum. Var olsunlar, sağ olsunlar. Bugün tarihi bir ana tanıklık ettiniz. Bu tarihi anı sosyologlar inceleyecek. Klişeler paramparça oldu, ezberler bozuldu. Liselisi, lisesizi herkes kendi özgür değerlendirmesiyle oy verdi. Diğer adaylara oy atanların da oyları bizim için çok değerlidir. Biz zorunlu olarak belli renklerde kravatlar giydik. Ancak hepimiz Galatasaray'ız ve sarı kırmızıyız"

"İNŞALLAH SİZİ UTANDIRMAYIZ"

"Biz burada 20 Ocak'taki tepki oylarının tercih oylarına döndüğünü ve Galatasaray Genel Kurulu'nun kendi kaderini nasıl tayin ettiğini, bağımsızca, hiçbir maddi ve manevi baskının altında kalmadan ifade edeceğini gösterdi. Bugün somut olarak buna tanıklık ettiniz. Hepinize teşekkür ediyorum. İnşallah biz sizi utandırmayız. Biz inşallah bize oy vermeyenlerin, iyi ki verdik demesine neden olmadan, bize oy verenlerin de başını eğdirmeden Galatasaray'ın sonsuz başarıları için mücadele edeceğimize söz veriyoruz"

"Burada nasıl bir güç olduğumuzu tümüyle gösterdik. Store'lara koşalım. Seçim çalışmaları nedeniyle şampiyonluğu tam kutlayamadık. Artık davullar çalsın ve biz bunu kutlayalım. Hayırlı uğurlı olsun. Saygılar sunuyorum"

MUSTAFA CENGİZ'İN LİSTESİ

Asil üyeler: Abdürrahim Albayrak, Yusuf Günay, Murat Ece, Kaan Kançal, Mahmut Recevik, Okan Böke, Dilek Kutlu, Dorukhan Acar, Ömer Cansever, Emre Erdoğan.

Yedek üyeler: Metin Karakaya, Banu Vahapoğlu Akgün, Erol Özmandıracı, Özgür Savaş Özüdoğru, İlber Aydemir.

ÖZBEK TEBRİK ETMEDEN AYRILDI

Galatasaray'da yeniden başkan seçilen Mustafa Cengiz, tebrikleri kabul etti. 4. sandığın açıklanmasının ardından salondan ayrılan Ozan Korkut, 15. sandığın açıklanmasının ardından tekrar salona geldi ve Mustafa Cengiz'i tebrik etti.

Galatasaray için hayırlı olmasını dileyen Korkut, "Mustafa Cengiz'i tebrik ederim" ifadelerini kullanarak kısa bir açıklama yaptı. Korkut'un salona tekrar dönerek Başkan Mustafa Cengiz'i tebrik etmesi salonda büyük alkış aldı.

Ali Fatinoğlu da 7. sandığın açıklanmasının ardından bir diğer başkan adayı Ali Fatinoğlu da Mustafa Cengiz'i tebrik ederek Galatasaray Lisesi'nden ayrılmıştı.  Fatinoğlu'nun bu hareketi de alkış aldı. Bir diğer başkan adayı Dursun Özbek ise oy kullandıktan sonra Galatasaray Lisesi'nin bahçesinde sandıkların açılmasını bekledi.

Dursun Özbek, gün boyu bahçede kurmayları ve yardımcılarıyla birlikte beklerken, 11. sandığın açıklanmasının ardından okuldan ayrıldı.

CENGİZ 3 YIL DAHA GÖREVDE

Olağan genel kurulda yeniden başkanlığa seçilen Mustafa Cengiz, 3 yıl süreyle bu görevi üstlenecek.  Ocak ayında gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulda başkanlık görevini Dursun Özbek'ten devralan Cengiz, söz verdiği üzere 4 ay sonra olağan genel kurulu toplarken, üyelerin yeniden tercihi olmayı başardı.

Genel kurulda başkanlığa bir kez daha seçilen Mustafa Cengiz, 20 sandığın 18'inde en fazla oyu alan isim oldu.  Yalnızca 4 ve 20. sandıklarda Dursun Özbek'e geçilen Mustafa Cengiz,diğer 18 sandıktan ilk sırada çıktı.

ÖZBEK, OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULDAKİ OYUNU YAKALAYAMADI

Sarı-kırmızılı kulüpte yaklaşık 2,5 yıl başkanlık yapmasının ardından ocak ayında gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulda koltuğunu Mustafa Cengiz'e devretmek zorunda kalan Dursun Özbek, o seçimdeki oy oranının gerisinde kaldı.  Mustafa Cengiz'in 1703 oyla başkan seçildiği olağanüstü genel kurulda kullanılan 3458 oyun 1623'ünü alan Özbek, 4780 oyun kullanıldığı bu seçimde ise1361 oyda kaldı.

1.SANDIK:

Mustafa Cengiz: 63
Dursun Özbek: 55
Ali Fatinoğlu: 10
Ozan Korkut: 14

2.SANDIK:

Mustafa Cengiz: 85
Dursun Özbek: 52
Ozan Korkut: 17
Ali Fatinoğlu: 9

3. SANDIK:

Mustafa Cengiz: 82
Dursun Özbek:67 
Ozan Korkut: 17 
Ali Fatinoğlu: 10 
Geçersiz: 1

4. SANDIK:

Dursun Özbek: 89
Mustafa Cengiz: 85
Ozan Korkut: 39 
Ali Fatinoğlu: 11

5. SANDIK:

Mustafa Cengiz: 104
Dursun Özbek: 62
Ozan Korkut: 34
Ali Fatinoğlu: 17

6. SANDIK:

Mustafa Cengiz: 110
Dursun Özbek: 75
Ozan Korkut: 25
Ali Fatinoğlu: 11

7.SANDIK:

Mustafa Cengiz: 109 
Dursun Özbek: 66 
Ozan Korkut: 25 
Ali Fatinoğlu: 10

9. SANDIK:

Mustafa Cengiz: 158
Dursun Özbek: 48
Ozan Korkut: 37
Ali Fatinoğlu: 13

10. SANDIK:

Mustafa Cengiz: 141
Dursun Özbek: 64
Ozan Korkut: 42
Ali Fatinoğlu: 12

11. SANDIK:

Mustafa Cengiz: 164
Dursun Özbek: 72
Ozan Korkut: 37
Ali Fatinoğlu: 14

12. SANDIK:

Mustafa Cengiz: 201
Dursun Özbek: 54
Ozan Korkut: 43
Ali Fatinoğlu: 10

13. SANDIK:

Mustafa Cengiz: 201 
Dursun Özbek: 54 
Ozan Korkut: 43 
Ali Fatinoğlu: 10

14. SANDIK:

Mustafa Cengiz: 184 
Dursun Özbek: 60 
Ozan Korkut: 38 
Ali Fatinoğlu: 10

15.SANDIK: 

Mustafa Cengiz: 150
Dursun Özbek: 50 
Ozan Korkut: 50 
Ali Fatinoğlu: 9

16.SANDIK

Mustafa Cengiz: 143 
Dursun Özbek: 55 
Ozan Korkut: 38 
Ali Fatinoğlu: 11

17.SANDIK:

Mustafa Cengiz: 124
Dursun Özbek: 61
Ozan Korkut: 25
Ali Fatinoğlu: 9

18. SANDIK:

Mustafa Cengiz: 116
Dursun Özbek: 58
Ozan Korkut: 35
Ali Fatinoğlu: 6

19. SANDIK:

Mustafa Cengiz: 102
Dursun Özbek: 98
Ozan Korkut: 39
Ali Fatinoğlu: 8

20. SANDIK:

Mustafa Cengiz: 120
Dursun Özbek: 132
Ozan Korkut: 27
Ali Fatinoğlu:7

MUSTAFA CENGİZ KİMDİR?

1949 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde dünyaya gelen Mustafa Cengiz, ilk ve ortaöğretimini Nizip'te almasının yanı sıra, lise öğrenimini Gaziantep Lisesi'nde tamamladı.

Üniversite yaşantısında ise Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Ülkenin tarımsal modernizasyonunda kilit faktör olması amacıyla kurulan 40 bin tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı.

Daha sonra eski Yerel Yönetim sonra İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 Belediye'nin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı.

İktisadi hayata Belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem Kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamu'dan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği orta-doğu'da yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Petrol sektöründe TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği yapmıştır. Galatasaray SporKulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyesi olarak, tüzüğünün günün koşullarına uyum düzenlemesinde Galatasaray Divanı tarafından görevlendirilmiş ve komisyon olarak Tüzük tadil çalışmalarında bulunmaya devam etmekte olan Mustafa Cengiz ileri düzeyde İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!