Gabon Cumhurbaşkanı komada iddiası

24 Ekim'den bu yana görünmeyen Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo'nun felç geçirdiği ve komada olduğu öne sürüldü.

Gabon Cumhurbaşkanı komada iddiası

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gittiği 24 Ekim'den bu yana medyada görünmeyen Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo'nun sağlık durumu hakkında farklı iddialar paylaşılıyor. 

Bongo, Suudi Arabistan'da düzenlenen "Geleceğe Yatırım Girişimi  Konferansı'na katılmak için Riyad'a gittiği 24 Ekim'den bu yana kameralar karşısında yer almadı.

Uluslararası medya, Bongo'nun Riyad'a varışından kısa süre sonra felç  geçirdiğini iddia etti. İddialara göre, ameliyata alınan Bongo, suni komaya  sokuldu ancak halen komadan çıkamadı.

Bongo'nun sağlık durumuna ilişkin haberlerGabon'da yayılınca,  CumhurbaşkanlığıSözcüsü Ike Ngouoni, cumhurbaşkanının son aylardaki yoğun  programı nedeniyle aşırı halsizlik yüzünden Riyad'da hastaneye kaldırıldığını  söyledi.

Ngouoni, Bongo'nun durumunun iyiye gittiğini ve Kral Faysal  Hastanesinde tedavisinin sürdüğünü ifade etti.

Hükümet Sözcüsü Guy-Bertrand Mapangou ise hastalığın sebebini  belirtmeden, doktorların Bongo'nun dinlenmesini tavsiye ettiğini dile getirdi.

Bongo'nun hastaneye kaldırılmasından kısa süre sonra, hükümetin  devamını sağlamak için, Anayasa Mahkemesi Başkanı Marie-Madeleine Mborantsuo,  Cumhurbaşkanlığı Kabine Direktörü Brice Laccruche Alihanga ve Cumhurbaşkanlığı  Muhafızları Genel Direktörü ve Bongo'nun üvey kardeşi Albay Frederic Bongo  tarafından 3'lü bir mekanizma kuruldu.

İktidar partisi Gabon Demokratik Partisi'nin (PDG) önde gelen  isimleri, sosyal medyada yayılan Bongo'nun öldüğüne dair iddiaları ise yalanladı.

Cumhurbaşkanı Bongo'nun 2016 seçimlerindeki rakibi Jean Ping ise  Gabonluları meydanlara çıkmaya davet etti.

Babası Ömer Bongo 2009'da öldüğünde düzenlenen seçimle göreve gelen  Ali Bongo, Ping'e karşı yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimini çok az farkla  kazanmıştı.

Bongo'nun seçilmesinin ardından ülkede şiddet olayları çıkmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!