FT'den Türkiye-Suriye ilişkisi üzerine

Suriye krizinin bölge ülkelerine sıçraması riskinin arttığı belirtilirken Suriye'nin de bölge ülkeleri arasında bir "bölgesel muharebe alanı" haline geldiği yorumları yapılıyor. Bu arada, Türkiye, Katar ve Arabistan'ın Suriye muhalefeti üzerinde nüfuz için birbiriyle yarıştıkları da öne sürülüyor.

FT'den Türkiye-Suriye ilişkisi üzerine

Financial Times gazetesi, İsrail'in geçen hafta Suriye'ye gerçekleştirdiği saldırıya dikkat çektiği analizinde Suriye krizinin bölgeye bulaşması riskinin arttığını savunurken "Her geçen ay Suriye'nin komşuları daha tedirgin ve ihtilafın bulaşması riski giderek artıyor" ifadelerini kullandı.

Ufukta Suriye'nin savaşının sonu görünmediği için krizin bölgeye sıçramasının önlenmesinin giderek daha olanaksız göründüğü yorumunu da yapan gazete, analizinde Suriye'nin "İran ve Körfez'deki rakibi Suudi Arabistan için bölgesel bir muharebe alanına dönüşmekte olduğu" savını da dile getirdi. Analizde şöyle devam edildi:

"Ve Suriye muhalefeti üzerinde nüfuz için başlıca finansman ve silah sağlayıcıları olan Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan arasında bir yarış var."(ANKA)

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!