Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Fransa'nın itibarı kurtuldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransa Anayasa Konseyinin verdiği kararın, Fransa'nın itibarını kurtardığını söyledi.

Fransa'nın itibarı kurtuldu

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov ile Dikmen Vadisi 3. Etap'taki Türkmenistan Parkı ve Türkmen yazar, şair ve felsefeci Mahtumkulu heykelinin açılışına katılan Gül, gazetecilerin Fransa Anayasa Konseyinin kararını nasıl değerlendirdiğine ilişkin sorularını yanıtladı.
1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasayı iptal etmesine ilişkin ''Anayasa Mahkemesinin bu kararı şunu gösteriyor; kurumların ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor. Anayasa Mahkemesi aslında bu kararı vermekle Fransa'nın itibarını kurtardı. Fransa'da düşünce özgürlüğünün, resmi devlet görüşleri dışındaki görüşlerin savunulabileceğini ve ifade edilebileceğini söyleyerek Fransa'yı kurtardı'' dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türkiye ile Ermenistan arasındaki tarihe dönük ihtilaf aslında iki ülke arasında halledilebilecek bir şeydir. Eğer üçüncü ülkeler bu işe girerlerse bu çok yanlış olur, yardımcı olmazlar, tam tersine işin içinden çıkılmaz hale getirirler. Türkiye'nin Ortak Tarih Komisyonu çok cesurca ortaya konan bir fikirdir'' diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!