Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Fransa'dan BM'ye Suriye karar tasarısı

Rusya'nın Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası topluluğun denetimine vermesi önerisi diplomatik kulisleri hareketlendirdi.

Fransa'dan BM'ye Suriye karar tasarısı

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, BM Güvenlik Konseyi'ne bugün bir karar tasarısı sunacaklarını duyurarak, "Bu değişikliği bizim müttefiklerimiz ile birlikte kararlı tutumumuz sağladı. İyi niyetle elimizi uzatıyoruz ama tuzağa düşmeden" dedi.

Fabius, Fransa Dışişleri Bakanlığı binası Quai d'Orsay'de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı François Hollande ile de konuştuktan sonra, BM Güvenlik Konseyi'ne sunulmak üzere 7'nci Madde'ye dayanarak hazırladıkları beş maddelik karar tasarısını açıkladı.

Fabius, "İyi niyetliyiz ama bunun bir takım ayak oyunlarına yol açmasını da istemiyoruz. Silah silah, bölge bölge denetim ve el koyma işlemi hızla gerçekleşmeli" dedi. Fabius gün içinde tasarı ile ilgili John Kerry, Catherine Ashton, William Hague, Sergie Lavrov ile de görüşeceğini belirtti. Fabius'un açıkladığı karar tasarısının detayları şöyle:

1- Rejim tarafından işlenen 21 Ağustos katliamının kınanması
2- Bu rejimin en kısa zamanda kimyasal silah programı hakkında bilgi istenmesi ve elindeki kimyasal silahları uluslararası idarenin kontrolüne vermesi
3- Kimyasal silahların yasaklanmasını içeren bir düzenleme hazırlanması
4- Suriye'nin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda kararlılıkla cezalandırılması
5- Suriye'deki katliamın sorumlularının Uluslararası Ceza Mahkemesi önüne çıkarılması

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!