Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Fransa'daki saldırgan ölü ele geçirildi

Fransa'nın Toulouse kentinde 10 günde yedi kişiyi öldürdüğü iddia edilen Muhammed Merah'a yönelik dünden beri devam eden operasyon tamamlandı. Polisle girdiği çatışmanın ardından pencereden atlayan 23 yaşındaki zanlının öldüğü bildirildi.

Fransa'daki saldırgan ölü ele geçirildi

Üçü Müslüman, dördü Yahudi yedi kişiyi öldürdüğü öne sürülen Merah'a yönelik operasyon, 32 saat sürdü. Operasyonda dört polis yaralandı.

Cezayir asıllı bir Fransız vatandaşı olan Merah'ın düzenlediği saldırılar, Fransa kamuoyunda ve dünyada büyük yankı bulmuştu. Merah, son 10 gün içerisinde üçü Kuzey Afrika kökenli Fransız askeri, diğerleri ise Yahudi olmak üzere yedi kişiyi vurarak öldürmüştü.

Derinleştirilen soruşturma sonucunda bulunan ipuçları Fransız polisini, Toulouse kentinde Merah'ın yaşadığı eve yönlendirdi. Evi dün ablukaya alan polis, Merah'ın silahlı direnişiyle karşılaştı ve operasyonda zaman zaman çatışmalar da yaşandı.

Operasyonun ardından gazetecilere bilgi veren Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant, banyoya saklanan ve eve giren polisin üzerine ateş açan zanlının elinde silahla pencereden aşağı atladığını söyledi. Gueant, "Aşağı atlarken ateş etmeyi sürdüyordu. Yerde ölü olarak bulduk" diye konuştu.
ZANLININ İLK GÖRÜNTÜLERİ

Operasyonun devam ettiği saatlerde France 2 televizyonu, Merah'a ait olduğunu iddia ettiği bazı görüntüler yayınladı. Böylece dünya kamuoyu son yılların en çok dikkat çeken saldırganıyla tanışmış oldu. France 2 televizyonunun yayınladığı görüntülerin nerede ve ne zaman çekildiği bilinmiyor.
Merah'ın Afganistan'da eğitim aldığı ve el Kaide örgütü üyesi olduğu ortaya atılan iddialar arasında. Ayrıca tespit edilmeseydi saldırganın, dün Toulouse'da bir askeri ve iki polisi öldürmeyi planladığı da ifade ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!