Fransa'da mahkeme ilk kez cinsel içerikli hakarete ceza verdi

Mahkeme, belediye otobüsünde kadını taciz ederek cinsel içerikli hakarette bulunan sarhoş kişiye 300 avro para cezası verdi.

Fransa'da mahkeme ilk kez cinsel içerikli hakarete ceza verdi

Fransız mahkemesi, belediye otobüsünde bir kadını taciz  ederek cinsel içerikli hakarette bulunan sarhoş kişiyi 300 avro para cezasına  çarptırdı. 

Evry Ceza Mahkemesi, ağustos ayında kabul edilen cinsel karakterli  şiddet ve hakaret yasasına dair Fransa'da bir ilk olarak kayıtlara geçen kararını  verdi.

Mahkeme, geçen hafta kentteki bir belediye otobüsünde 21 yaşındaki bir  kadını taciz eden ve cinsel içerikli hakarette bulunan 30 yaşındaki sarhoş  kişinin 300 avro para cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

Evry Ceza Mahkemesi, olaya müdahale eden otobüs şoförüne fiziki  saldırıda bulunan ve hakaret eden kişiye bu suçlarından dolayı da 9 ay ertelenmiş  hapis cezası verdi.

Kararın ülke çapında cinsel hakaret suçundan verilen ilk ceza olduğunu  belirten Kadın-Erkek Eşitliğinden Sorumlu Devlet Sekreteri Marlene Schiappa da,  mahkemenin kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ağustos ayında parlamentoda kabul edilen yasaya göre, cinsel nitelikli  hakaret suçu ceza kanununa eklenmiş ve bu suçu işleyenlere 90 avrodan başlayan  para cezası getirilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!